Aberlour A’Bunadh Batch No.54

Son yıllarda giderek büyüyen NAS (yıl belirtilmemiş) viski kategorisinde yer alan Aberlour A’Bunadh, %60,7’lik yüksek alkol oranı ile dikkat çekiyor.

“Cask Strength” yani fıçı sertliğinde olan ABunadh, birçok viskinin aksine fıçıdan çıktıktan sonra su ile seyreltilmiyor ve direk olarak şişeleniyor.

İlk dolum Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılan A’Bunadh’ın kelime anlamı ise “Origin/Köken”.

1997 yılından beri piyasada olan Aberlour A’Bunadh her sene farklı bir batch numarası ile karşımıza çıkıyor ve bu batch’lerin her biri bizlere farklı tat profilleri sunuyor.

Aberlour A’Bunadh (İskoç Malt, %60,7 abv)

Burun: Oldukça bir yoğun alkol, vanilya, meşe ve kuru meyveler (özellikle kuru üzüm, badem ve ceviz). Havalanması ile alkol yumuşuyor ve meyvemsi aromalar ön plana çıkıyor.

Damak: Yüksek alkol oranına rağmen oldukça kolay içimli. Şeri etkisi yoğun bir şekilde hissediliyor. Likörümsü tatlılığa ek olarak, kuru meyveler, zencefil, tarçın ve baharat. Gerilerde kendi gösteren limon ve bitter.

Bitiş: Oldukça uzun ve sıcak bir bitiş. Kuru meyveler, baharat ve bitter.

GenelFıçı sertliğindeki viskileri deneyimlerken alkolün keskinliğinin arkasına saklanmış aromaları çıkarmak için viskinize birkaç damla su damlatmanızda fayda var. Biraz su ile kuru meyveler ve bitter iyice öne plana çıkıyor.


Photo Credit: adventuresinwhiskey.files.wordpress.com

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın