Bulleit Bourbon

Four Roses damıtım evinde üretilen Bulleit Bourbon, %45 alkol seviyesi ile şişelenmiş bir burbon viski. Bulleit Bourbon NAS (yıl belirtilmemiş) viski kategorisinde yer alsa da yaklaşık olarak 6 yıl olgunlaştırıldığı tahmin ediliyor.

Bulleit’i diğer burbonlardan ayıran en önemli özelliği reçetesindeki (mash bill) yüksek çavdar oranı. 

Bulleit Bourbon’ın reçetesinde %68 mısır, %28 çavdar ve %4 oranında da maltlanmış arpa bulunuyor. Her ne kadar mısır ön planda olsa da, reçetede çavdar ve arpanın da yer alması Bulleit’a belli ölçüde bir komplekslik katıyor diyebilirim.

Ufak bir hatılatma: Bildiğiniz üzere, bir viskiye bourbon diyebilmemiz için en az %51 mısırdan yapılmış olması gerekiyor. 

Bulleit Bourbon’ın bir diğer dikkat çeken özelliği ise motorcu viskisi hissi yaratan ilginç şişe tasarımı…

Bulleit Bourbon (Burbon, %45 abv)

Burun: Baharat, karamel, bal, vanilya, meşe

Damak: Oldukça yakıcı bir damak. Karamel, yanık şeker, portakal, baharat, karabiber

Bitiş: Orta uzunlukta baharat, tatlı, sıcak bir bitiş.

Genel: Bulleit Bourbon burunda oldukça tatlı, damakta ise oldukça vahşi kompleks diyebileceğimiz bir bourbon.

Birçok burbon’da olduğu gibi Bulleit da buz ile içime oldukça müsait bir viski. Bulleit’in vahşi karakteri buz ile bir nebze de olsa yumuşuyor ve içimi daha kolay bir hale geliyor.

Benim için ne içtiğim ile beraber, nerede içtiğim de viski keyfinde oldukça önemli bir ayrıntıdır. Her ne kadar yazın buzla tercih ettiğim bir viski olsa da, Bulleit Bourbon benim için tam bir kamp viskidir. Bulleit Bourbon, vahşi karakteri ile serin bir kamp akşamında içinizi kamp ateşi gibi ısıtacak türde bir viski.


Photo Credit: bulleit.com

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın