Cardhu 12

İskoçya’nın Speyside bölgesinde damıtılan Cardhu 12, %40 alkol seviyesine sahip, 12 yıl olgunlaştırılmış bir İskoç single maltı.

Cardhu aynı zamanda Johnnie Walker harmanlarında bulunan ana maltlardan biridir. Speyside viskisi geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen ve yakın zamanda tattığım Johnnie Walker Blenders’ Batch Red Rye Finish’in harmanında da bulunan 4 viskiden biri. (Blenders’ Batch Tadım Notları)

Kelime anlamı “Black Rock/Kara Kaya” olan Cardhu, ilginç şişe tasarımıyla da oldukça dikkat çeken bir viski.

Cardhu 12, WhiskyTalks olarak gerçekleştirdiğimiz Scotch Gecesi tadımında da Speyside temsilcisi olarak line up’da yerini almıştı.

Cardhu 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Cardhu 12 daha ilk koklamada armut! dedirtiyor… Armuta ek olarak bal, vanilya, kayısı ve çok az is. Oldukça tatlı, adeta bir parfüm gibi.

Damak: Damakta da burunda olduğu gibi meyvemsi.  Tatlı notalara ek malt, meşe ve tarçın. Oldukça kolay içimli, yuvarlak.

Bitiş: Meyve, bal ve meşe notalarının hakim olduğu kısa bir kapanış.

Genel: Cardhu 12, sade, lezzetli ve oldukça kolay içimli bir İskoç maltı. Speyside bölgesinin alışılagelmiş meyvemsiliğini başarılı şekilde yansıtan Cardhu 12, single maltlara giriş niteliğinde bir viski.


Photo Credit: http://www.allthingswhisky.com/

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın