Bir viskiyi birçok farklı açıdan değerlendirebiliriz. Damakta uzun süre kalması, hoş kokulara sahip olması, içerken ağızda alkol tadı yerine keyifli aromalar bırakması veya farklı tatları dengeli bir şekilde sunması benim bir viskide en çok aradığım özelliklerdir.

Bunların yanında, bir viskinin “fiyat-performans” dengesinin iyi olması da bence oldukça önemli bir özelliktir. Bu dengenin iyi olmasını, viskinin uygun fiyatına rağmen zengin tat profiline sahip olması ve keyifli bir içim sunması olarak tanımlayabiliriz. 

Bu yazıda fiyat-performans açısından başarılı bulduğum 5 farklı ekspresyondan bahsedeceğim.

Ekspresyonlara geçmeden önce fiyat-performans dengesinin bütçeye ve beklentiye bağlı olarak kişiden kişiye büyük farklılık gösterebileceğini ve bu listenin kişisel tercihlere göre hazırlandığını belirtmek istiyorum.


1. Monkey Shoulder

Monkey Shoulder, harmanında İskoçya’nın Speyside bölgesinde damıtılan Balvenie, Glenfiddich ve Kininvie malt viskilerini barındırıyor.

Monkey Shoulder, viski üretiminde önemli bir rolü olan kürek işçilerine adanmış bir viskidir. Bu kürek işçilerinin görevi, ıslatıldıktan sonra filizlenmeye başlayan arpaları kürekle savurarak havalandırmaktır. Oldukça efor gerektiren bu hareketi uzun yıllar boyunca yapan işçilerde “Monkey Shoulder” adlı meslek rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığı omuzların normal bir insanınkine göre daha yukarıda durması olarak özetleyebiliriz.

%40 alkol seviyesine sahip Monkey Shoulder’ın bir malt harmanı olduğunu, yani içerisinde sadece malt viskiler barındırdığını belirtelim. Bildiğiniz üzere, harman viskilerin formüllerinde maltlara ek olarak tahıl viskiler de yer almaktadır.

Gelelim tadım notlarına;

Monkey Shoulder oldukça dolgun, kremamsı ve dengeli bir içim sunuyor. Burunda vanilya, bal, kakao ve malta ek olarak hoş meyvemsi notalar da bulunuyor. Damakta ise karamel, kuru üzüm ve narenciye notaları hakim. Yağlı ve yuvarlak… Bitişte de orta uzunlukta, baharat ve meşe.

Dolgun, zengin ve dengeli yapısına rağmen sahip olduğu uygun fiyat ile Monkey Shoulder, birçok viski sever için fiyat-performans denildiğinde akıllara gelen ilk viskilerden biridir.


2. Johnnie Walker Blenders’ Batch Red Rye Finish

Blenders’ Batch Red Rye Finish, Johnnie Walker bünyesinde bulunan harmanlama konusunda uzman bir ekibin bir araya gelerek, 203 adet malt ve tahıl İskoç viski örnekleri üzerinde onlarca deney yapması sonucu ortaya çıkıyor.

Red Rye Finish’in harmanında 4 viski bulunuyor. Bu viskilerden biri, Speyside bölgesinden meyvemsiliği ile bilinen Cardhu, diğeri ise Port Dundas‘dan gelen tahıl viskiler. Geriye kalan 2 viskinin kimliği ise gizli…

Blenders’ Batch Red Rye Finish, ilk dolum burbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra, ilave olarak bir de 6 ay boyunca çavdar viskisi fıçılarında bekletiliyor.

Tadım notları kısaca şu şekilde;

Burunda tahıl, vanilya ve bala ek olarak kayısı ve bekledikçe artan meşe. Sanki bir Bourbon kokluyormuşsunuz hissi yaratıyor. Damak da burunla çok benzer karakterde. Bal, baharat, tarçın ve Akçaağaç şurubu. Bitişte ise kısa ve meyvemsi.

Blenders’ Batch Red Rye Finish tatlı ve baharatlı notları dengeli bir şekilde sunuşu ile meyvemsi iskoçları ve bourbon severleri oldukça tatmin edebilecek uygun bir harman.


3. Famous Grouse Smoky Black

Famous Grouse Smoky Black, İskoçya’nın en çok satan harman viskilerinden biri olan Famous Grouse‘un isli ekspresyonu.

Uzun yıllar Black Grouse adı ile piyasada olan ekspresyon, 2015 yılında yeni etiket ve ismi ile raflardaki yerini almıştı.

Genç bir harman olan Famous Grouse Smoky Black, harmanında başta Glenturret olmak üzere birçok isli maltı barındırıyor.

Kısaca tadım notları şu şekilde;

Burunda turbalı, isli ve tuzlu. Bunlara ek olarak taze çiçeksi ve likörümsü notalar da ön planda. Damakta turba ve is daha da yoğunlaşıyor. Baharat, malt, zencefil, kuru üzüm ve çikolata. Dolgun ve kremamsı bir dokusu var. Bitişte ise orta uzunlukta, karamel, çikolata ve biraz baharat.

Famous Grouse Smoky Black isli, aromatik, yoğun ve dengeli yapısı özellikle Islay maltlarını seven viski tutkunlarının rahatlıkla tercih edebileceği harman. 


4. Teacher’s Highland Cream

Teacher’s Highland Cream içerisinde yüksek oranda tek malt viski barındıran bir harman olarak dikkat çekiyor. Harmanın merkezin yoğun turba notaları ile bilinen Ardmore tek maltı bulunuyor.

1830 yılında kurulan Teacher’s damıtım evinin standart ekspresyonu olan Teacher’s Highland Cream, %40 alkol oranı ile şişeleniyor. 

Tadım notları şu şekilde;

Burunda turba, malt ve bala ek olarak meyvemsi ve tuzlu notalar mevcut. Damakta füme ve otsu aromalara malt ve meşe eşlik ediyor. Burundaki turba hala etkili. Bitişte ise turba, malt ve tuzun hissediliği damakta kalıcı bir final sunuyor.

Teacher’s Highland Cream, yapısı ve yüksek isli karakteri ile sanki yaşlı bir malt viski içiyormuşsunuz gibi hissettiren bir harman. Buna rağmen uygun fiyatı ve kolay bulunurluluğu ile bu listede yer almayı sonuna kadar hakediyor. 


5. Dimple Golden Selection

Haig damıtım evinden çıkan Dimple Golden Selection, 30’dan fazla malt ve tahıl viskinin harmanlanması ile oluşuyor.

Harmanında İskoçya’nın Lowland ve Speyside bölgelerinden bildiğimiz Glenkinchie ve Linkwood maltları da bulunuyor.

Dimple’ın tartışmasız ilk dikkat çeken özelliği adeta bir parfüm şişesine benzeyen şişe tasarımı… İlk kez 1890 yılında çıkan bu üçgen şişe tasarımı, 1958 yılında tescillenerek trademark’lı bir tasarım haline geliyor.

Kısaca tadım notları şu şekilde;

Burunda oldukça tatlı ve keskin. Vanilya, bal ve meşeye ek olarak mango, üzüm, şeftali gibi meyvemsi notalar viskiyi adeta şekerli bir parfüme çeviriyor. Damakta gövdeli ve yağlı. Bal ve esmer şeker gibi tatlı notalara ek olarak tarçın, baharat ve karabiber. Bitiş ise orta uzunlukta ve tatlı. Esmer şekere çok az is ve meşe notaları eşlik ediyor.

Zengin ve dengeli meyvemsi yapısı ve oldukça uygun fiyatı ile Dimple Golden Selection, fiyat-performansta başarılı bir harman olarak bu listede yerini alıyor.


Son olarak;

Yazının başında da belirttiğim gibi fiyat-performans dengesi bütçeye ve beklentiye bağlı olarak kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle, bu listede yer alan viskilerin kişisel tercihler olduğunu lütfen unutmayınız.

Peki sizin için en iyi “fiyat-performans” dengesine sahip viski hangisi?

12 Responses

 1. Kürşat Selçuk

  Bütçeme göre fiyat performans dengesine sahip en iyi viski Johnie Walker Black Label’dır.

  Cevapla
  • & Viski

   Harika bir viski! Black Label’ın fiyatı bu listedekilerden bir tık yukarıda, o yüzden dahil etmedim listeye ama fiyat-performansta en iyilerden biri diyebiliriz.

   Cevapla
 2. Hüseyin Doğan

  Bütçeme uygun birçok viski tattım.Son zamanlarda keşfettiğim WHYTE&MACKAY..

  Cevapla
  • & Viski

   Evde ufak bir şişe uzun süredir bekliyor. Bu yorumunuz sonrası merak ettim, en kısa zamanda tadacağım 🙂

   Cevapla
 3. Semih Atik

  Kesinlikle Teacher’s. Bir aralar Carrefour’da 70 TL den satılırdı. %45 malt. Çok güzel bir içimi vardı. Gel görki 2 yıldır gelmiyor. Londra da 10 poundtu.

  Cevapla
 4. Mehmet Kayhan

  Düşüncem JW Black Label, Chivas Regal 12YO, Maker’s Mark, Famous Groose gibi markalar fiyat/kalite anlaminda gündelik içim için ideal olduğudur. Bunun yanı sıra kişisel tercihim “gerekiyorsa az iç ama kaliteli iç” şeklindedir.
  70’lik rakının 105-130 TL olduğu bir dönemde ortalamanın biraz üzerindeki 70’lik harman viskilere 150-200 TL, malt viskilere ise 200-260 TL vermek imkansız değildir.

  Cevapla
  • & Viski

   “Az iç kaliteli iç” kısmına katılıyorum. Ben de özenle aldığım viskileri azar azar içmekten keyif alırım. Fiyatlar konusunda ise ne yazık ki haklısınız. Viski pahalıdır algısı diğer içki türlerinin de artmasıyla azalıyor gibi…

   Cevapla
 5. Timur Cakir

  Smoky black güzeldi.Özellikle ortası kısmında hiçbir viskide bugüne kadar yaşamadığım tadı yaşattı ki viski kültüründen gelen biri olarak beni şasırttı.Bence Famous grouse’un en iyisi ve listede 1. olmayı hak eder gibi

  Cevapla
  • & Viski

   Kesinlikle katılıyorum! Bu listeyi sıralama gibi düşünmeyin, çünkü benim de sıralamam her gün farklılaşıyor 🙂 Fakat genel hatlarıyla ilk 5’i belirlemeye çalıştım. Famous Grouse bence çok başarılı bir harman. Smoky Black de is severler için en ideal harman olabilir 🙂

   Cevapla
 6. Yasin

  Uzun zaman önce Glenfiddich single malt içmiştim ve fiyatı neredeyse blended seviyesindeydi. Hala öylemidir bilemiyorum ama öyleyse öneriler içerisinde yer alabilir diye düşünüyorum.

  Cevapla
  • & Viski

   Aynı listenin Single Malt’lar için olanını yapsam Glenfiddich 12 kesinlikle listede yer alır. Fiyatlar her geçen gün arttığı için uygun viski bulmak zorlaşıyor… Ama Glenfiddich 12 malt viskiler arasında uygun sayılabilecek seviyelerde.

   Cevapla

Bir Yorum Yazın