Glenlivet Founder’s Reserve

Glenlivet Founder’s Reserve, markanın 2014’ün sonlarına doğru piyasadan çektiği ikonik viskisi Glenlivet 12‘nin yerini alan bir ekspresyon. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki Founder’s Reserve, lansmanı yapıldığından beri birçok viski severin pek ısınamadığı bir viski… Peki neden?

İlk sebebi çok sevilen Speyside‘a giriş niteliğindeki çok dengeli ve lezzetli Glenlivet 12’yi raflardan indirmiş olması. Diğer bir sebebi ise birçok viski severin sıcak bakmadığı NAS (Non age statement – yaşı belirtilmeyen) viski kategorisinde yer alması.

Glenlivet Founder’s Reserve (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Kuru kayısı, şeftali, vanilya, çok tatlı notalar hakim

Damak: Yumuşak, meyvemsi, fındık, hafif yakıcı

Bitiş: Kısa, meyvemsi

Genel: Founder’s Reserve’ü Glenlivet 12 ekspresyonu ile kıyaslamadan ön yargısız olarak içtiğinizde çok keyif alabileceğiniz bir viski.

Fakat eğer ki 12’deki notaları burada arayıp kıyaslama yaparsanız, iki ekspresyon arasındaki belirgin farklardan dolayı Founder’s Reserve’den alacağınız keyif de buna göre azalabilir.

Founder’s Reserve ile ilgili en çok hoşuma giden şey biraz hava almasına izin verdiğinizde yoğun bisküvi ve çikolata aromalarının ortaya çıkması oldu.

Havalanma ile damaktaki yakıcılık da daha dengeli bir hale geliyor. Bu yüzden Founder’s Reserve’ü kadehinizde biraz nefes almasına izin vermenizde fayda var.

Glenlivet Founder's Reserve


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Glenlivet tadım notları…

İskoç viskileri hakkında detaylı bilgi için…

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın