Johnnie Walker Green Label

İlk kez 2005 yılında satışa sunulan Johnnie Walker Green Label, 2012 yılında birkaç pazar dışında piyasadan kaldırılmıştı. 4 yıl süren ayrılığın sonunda Green Label 2016’da tekrar viski severler ile buluştu. Ekspresyonun Türkiye pazarına girişi ise geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Johnnie Walker Green Label bir “malt harmanı”. Bildiğiniz üzere malt harmanları, harman viskilerden farklı olarak içlerinde tahıl viski barındırmıyor ve sadece malt viskilerin karıştırılması ile elde ediliyor.

Bu nedenle Green Label, her biri harman viski olan Johnnie Walker serisi içerisinde (Red, Black, Gold, Platinum ve Blue Label) kendini farklı bir şekilde konumlandırıyor.

(Viski çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi için “Viski Çeşitleri Nelerdir?” yazımı okuyabilirsiniz)

Green Label 4 malt viskinin karışımında oluşuyor. Bunlar; Cragganmore, Talisker, Caol Ila ve Linkwood. Olgunlaştırılmasında Amerikan ve Avrupa meşe fıçıları kullanılan ekspresyon, %43 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Johnnie Walker Green Label (İskoç Malt Harmanı, %43 abv)

Burun: Oldukça ferah ve meyvemsi. Portakal, kuru incir, bal ve çikolata gibi tatlı notalara ek olarak malt, saman ve hafif is. Zengin ve kompleks.

Damak: Buruna kıyasla damakta biraz daha keskin bir karaktere sahip olduğunu söyleyebilirim. Baharat ve biberimsi notalar kendini hissettiriyor. Tatlı aromalar hala etkili. Özellikle vanilya, bal, çikolata ön planda. Bunlara lezzetli meşe ve is aromaları eşlik ediyor.

Oldukça gövdeli ve kolay içimli bir ekspresyon.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharat, malt, kuru incir ve hafif is.

Genel: İçerisinde barındırdığı maltların karakterlerini müthiş bir dengeyle sunan Johnnie Label Green Label oldukça başarılı bulduğum bir ekspresyon. Kısaca özetlemem gerekirse, Green Label için meyvemsi, baharatlı ve isli notaların uyumu diyebilirim.


Photo Credit: adventuresinwhiskey.com

YORUM YAP

Bir yorum bırak...

Your email address will not be published.


*