Blue Label hiç tartışmasız Johnnie Walker markasının portföyündeki en prestijli ekspresyon. Hatta Blue Label için sadece markanın değil, tüm harmanların da en prestijli viskilerinden biri dersek pek de yanlış söylemiş olmayız.

Özenle seçilmiş 25-35 yıllık 16 adet malt ve tahıl viskinin harmanlanması ile oluşan Blue Label, viski piyasasındaki en pahalı harmanlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Blue Label harmanının merkezinde 1983 yılından beri üretim yapmayan Port Ellen bulunuyor. Harmanın %75’ini malt viskiler oluşturuyor ki bu oran standart harman viskilere göre oldukça yüksek. Harmanın geri kalan %25’i ise tahıl viskilerden oluşuyor.

Her bir şişesi tek tek numaralandırılmış Johnnie Walker Blue Label, yıl ibaresiz bir şekilde (Nas) ve %40 alkol oranı ile satılıyor.

Blue Label hakkında hem katıldığım tadımlarda ve hem de yakın dostlarımla olan sohbetlerimde sürekli duyduğum 2 soru var. Bunlar; 

– Blue Label bu fiyata değer mi?

– Blue Label en iyisi mi?

Bu sorular hakkındaki şahsi görüşlerimi de bu yazıda cevaplamaya çalışacağım. Fakat, öncelikle tadım notlarına bir göz atalım. 


Johnnie Walker Blue Label (İskoç, Harman, %40 abv)

Burun: Ahşap, meşe, bal ve kuru meyvelere ek olarak portakal ve elma gibi meyvemsi notalar ön planda. Bitter, zencefil ve çok az bir miktar da is. Zengin, kompleks ama bir o kadar da dengeli.

Havalandıkça meyvemsi notalar daha da öne çıkıyor. Yağlı ve gövdeli bir damağın sinyalini daha burunda hissediyoruz.

Damak: İlk yudum ile bal, portakal, vanilya, meşe ve baharat yoğun olarak hissediliyor. Bu aromalara kuru meyveler, bitter çikolata ve malt eşlik ediyor. Ufak bir miktar is almak da mümkün.

Burundaki dengeyi damakta da vurgulayabiliriz. Aroma çeşitliliğine rağmen hiç kaybolmayan bir denge…

Blue Label’ın oldukça yağlı ve kremamsı bir yapısı var. “İçimi kolay viski“nin ne demek olduğunu çok iyi özetleyen bir ekspresyon.

Bitiş: Oldukça uzun ve pürüzsüz. Kuru meyveler, meşe, bal ve baharat.

Genel Yorum: Johnnie Walker Blue Label, oldukça zengin karakterli, müthiş dengeli ve içimi gerçekten keyifli bir ekspresyon. Yudumlarken aroma çeşitliliğine ve dolgun yapısına dikkat etmenizi tavsiye ederim.


Blue Label bu fiyata değer mi?

Blue Label, ben de dahil birçok viski tutkununun oldukça yüksek bulabileceği bir fiyata sahip. Fiyatından bağımsız değerlendirdiğimde Blue Label gerçekten başarılı bulduğum ekspresyon. Fakat fiyat/performans olarak bakarsak, bence işler biraz değişiyor… Nitekim çok daha uygun fiyata alabileceğiniz yüksek kalitede bir sürü viski bulunuyor. Macallan Ruby, Macallan Rare CaskAberlour A’Bunadh, Dalmore 18, Hakushu 12 aklıma gelen birkaç örnek. 


Blue Label en iyisi mi?

“En iyi, en kaliteli, en güzel, en lezzetli” gibi kavramlar göreceli kavramlardır. Bu nedenle, değil Blue Label için herhangi bir viski için bile bu kelimeleri kullanmak bence oldukça güç.

Bir viskiye olan bakışınız o viskiyi içtiğiniz zamana, mekana, o anki ruh halinize veya kimle içtiğinize bağlı olarak değişebilir. Örneğin, kalabalık ve yüksek sesli bir barda içtiğiniz viskiyi, evinizde yakın bir dostunuz ile yudumladığınızda o viski hakkındaki düşünceleriniz tamamen değişebilir. 

Aynı şekilde, bazı viskilere olan bakışınız yaşınız, yaşam şekliniz veya damak tadınız ile de farklılaşabilir. Buna örnek olarak, viski merakımın ilk başladığı zamanlardaki is/turba tutkusunun yerini yavaş yavaş daha dengeli viskilere bırakmasını gösterebilirim. 

Tüm bunları göz önüne aldığımızda, Blue Label için “en iyi/kaliteli/keyifli viski veya bu fiyatı değmez, abartılıyor vs” demek subjektif bir yorumdan öteye geçmeyecektir.

Diğer Johnnie Walker tadım notları…

Tüm harman viski tadım notları…

Johnnie Walker’ın ikonik logosunun hikayesi…

Johnnie Walker Blue Label
Burun90%
Damak90%
Bitiş89%
Genel89%
90%Genel Puan

Bir Yorum Yazın