Johnnie Walker Red Label

Çok uzun zamandır içmediğim Johnnie Walker Red Label‘a geçtiğimiz haftalarda katıldığım bir tadımda rastladım.

Uzun zamandır içmiyordum Red Label’ı çünkü açıkçası viski merakım ile birlikte artan single malt tutkum her seferinde harmanların önüne geçiyordu. Fakat son katıldığım tadımda Caol Ila, Hibiki, Bulleit, Singleton gibi viskiler dururken, en keyif aldığım viski JW Red Label olunca bu beni biraz düşündürdü.

Tadım sonrasında hemen bir JW Red Label alıp viski köşemde kendisinden çok daha pahalı viskilerin yanına koydum. O günden beri de en çok keyif aldığım viskiler arasında yer alıyor.

1909 yılında George ve Alexander Walker kardeşler tarafından piyasaya çıkarılan Johnnie Walker Red Label, %40 alkol seviyesine ve yaklaşık 4 yıllık olgunlaşma süresine sahip bir iskoç harmanı.

Red Label, 1900’lü yılların başında farklı bir isimle piyasada hali hazırda bulunuyordu: “Special Old Highland Red Label”. Bu ekspresyon markanın o yıllardaki kendini yenileme çalışmalarının bir parçası olarak hem isim hem de biçim değiştirerek ve günümüze kadar geliyor.

35 farklı malt ve tahıl viskinin ustalıkla harmanlanması sonucu ortaya çıkan JW Red Label’ın merkezinde Speyside bölgesinden meyvemsiliği (özellikle armut ve kayısı) ile bildiğimiz Cardhu bulunuyor.

Johnnie Walker Red Label (İskoç Harmanı, 40% abv)

Burun: Oldukça meyvemsi. Elma, armut ve tarçına gerilerden gelen çok az is eşlik ediyor.

Alkolü keskin bir şekilde hissediyoruz. Bekledikçe meyvemsi notalar kendini daha çok gösteriyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça tatlı ve meyvemsi. Elma, tarçın, meşe, bal ve karamel.

Alkolün keskinliği halen belirgin.

Bitiş: Orta uzunlukta, is ve tarçın

Genel: JW Red Label oldukça meyvemsi, biraz köşeli ve çok az da isli bir iskoç harman. Kendisinden daha dengeli ve kompleks harman ve maltların biraz gölgesinde kalsa da, fiyatına ve çok kolay bulunur olmasına takılmadan keyifle içebileceğiniz bir klasik.


Tüm Johnnie Walker tadım notları için…

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın