Macallan Sienna

Macallan 1824 serisinin bir ekspresyonu olan Sienna, %43 alkol oranına sahip ve olgunlaşma süresinin tamamını şeri fıçılarında geçirmiş bir viski.

1824 serisinin diğer üyeleri Gold, Amber, Ruby gibi Sienna’da da yıl ibaresi bulunmuyor, yani ekspresyon NAS kategorisinde yer alıyor.

Buna ek olarak, bütün Macallan’larda olduğu gibi Sienna’da da herhangi bir renklendirici kullanılmıyor. Bu da bize viskinin renklerini tamamen doğal yollar ile yani olgunlaştırıldığı şeri fıçılarından aldığını gösteriyor.

Macallan Sienna (İskoç Single Malt, %43 abv)

Burun: Kuru meyveler, vanilya, kırmızı elma ve bal ön planda.

Damak: Gövdeli, kremamsı bir damak. Şeri etkisi kendini net bir şekilde gösteriyor. Kuru üzüm, vanilya, narenciye ve baharat. Hafif odunsu aromalar da almak mümkün.

Bitiş: Uzun, kuru üzüm, kremamsı ve baharatlı.

Genel: Macallan Sienna şeri fıçıda olgunlaşmış bir viskiden bekleyeceğimiz şekilde oldukça kompleks ve dolgun bir viski. Kuru meyvelerin yoğun olarak hissedildiği Sienna, markanın diğer ekspresyonlarına kıyasla fiyat olarak daha uygun seviyelerde bulunuyor.

Macallan’ı “Viskilerin Rolls-Royce’u” yapan detayları ve marka hakkındaki ilginç bilgileri merak ediyorsanız “Viskilerin Rolls-Royce’u Macallan” yazıma göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın