Monkey Shoulder

Monkey Shoulder, harmanında İskoçya’nın Speyside bölgesinde damıtılan Balvenie, Glenfiddich ve Kininvie malt viskilerini barındırıyor.

Monkey Shoulder, viski üretiminde önemli yeri olan kürek işçilerine adanmış ve adını da işçilerin uzun yıllar çalışması sonucu ortaya çıkan “Monkey Shoulder” rahatsızlığından almış.

Bu rahatsızlığı kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Kürek işçilerinin görevi, ıslatıldıktan sonra filizlenmeye başlayan arpaları kürekle savurarak havalandırmaktır. Oldukça fazla efor gerektiren bu hareketi uzun yıllar boyunca yapan işçilerde, omuzların normal bir insanınkine göre daha yukarıda durmasına neden olan Monkey Shoulder rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

%40 alkol seviyesine sahip Monkey Shoulder’ın bir malt harmanı olduğunu, yani içerisinde sadece malt viskiler barındırdığını belirtelim. Bildiğiniz üzere, harman viskilerin formüllerinde maltlara ek olarak tahıl viskiler de yer almaktadır.

Monkey Shoulder (Malt Harmanı, 40% abv)

Burun: Vanilya, bal, kakao ve malta ek olarak hoş meyvemsi notalar.

Damak: Karamel, kuru üzüm ve narenciye notaları hakim. Yağlı ve yuvarlak.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharat ve meşe.

Genel: Dolgun, zengin ve dengeli yapısına rağmen sahip olduğu uygun fiyat ile Monkey Shoulder, birçok viski sever için fiyat-performans denildiğinde akıllara gelen ilk viskilerden biridir.

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın