Nikka Miyagikyo Non Age

Japon viskilerine olan merakımın çok yeni olduğunu söyleyebilirim. Viskiyi İskoçya, İrlanda ve Amerika ile o kadar özdeşleştirmişim ki Japon viskilerini ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Bu şaşkınlığımın yerini zamanla merak aldı ve denemek istediğim viskiler listesine Japon viskilerini de eklemeye başladım. Ne yazık ki ülkemizde birçok viski çeşidine olduğu gibi Japon viskilerine de erişim pek kolay değil. Bu yüzden diğer viskilere göre daha az deneyimlediğim bir kategori.

Nikka Miyagikyo Non Age, bir arkadaşımın viski barında çok arkalarda kalmış şans eseri bulduğum bir viski. Aslında geceye favori burbonlarımdan biri olan Woodford Reserve Double Oaked ile başlamıştık, fakat bu güzel şişeli Japon maltını görünce kendimizi tutamadık…


Nikka Miyagikyo Non Age (Japon Maltı, 43% abv, NAS –  Yıl belirtilmemiş)

Burun: Bol miktarda taze meyvemsi kokular, meşe, tarçın

Damak: Yeşil elma, badem, lime, karabiber

Bitiş: Orta uzunluk, baharat ve badem

Genel: Japonya’da bulunan Miyagikyo damıtım evinin NAS temsilcisi olan Nikka Miyagikyo Non Age için, benim gibi Japon viskilerine yeni merak sarmış viski tutkunları için çok iyi bir giriş viskisi diyebilirim.

Diğer: Miyagikyo damıtım evi, Nikka markasının Sendai’de bulunan 2. damıtım evi. 1969’da kurulan Miyagikyo’da üretilen viskilerin, markanın diğer damıtım evi Yoichi’de üretilen viskilerden daha yumuşak olduğu biliniyor.

 

Header Photo Credit: http://www.bexsonn.com/nikka-yoichi-japanese-single-malt-non-age-statement/

YORUM YAP

Bir yorum bırak...

Your email address will not be published.


*