Oban 14

Oban 14, İskoçya’nın batı Highland bölgesinde damıtılan, 14 yıllık olgunlaştırma süresine ve %43 alkol oranına sahip bir tek malt viski.

Oban 14 aynı zamanda içinde Lagavulin 16, Glenkinchie 12, Cragganmore 12, Talisker 10 gibi ikonik tek maltların bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde yer alıyor.

WhiskyTalks olarak 17 kasımda gerçekleştirdiğimiz İsli Viskiler ve Eşlikçileri tadımında, içlerinde Talisker 10 ve Caol Ila 12’nin de bulunduğu line up’da, gecenin favorisi Oban 14 olmuştu.

Oban 14 (İskoç Single Malt, 14 yıllık, 43% abv)

Burun: Çok kompleks fakat bir o kadar da dengeli bir burun. Adeta bir Islay ve İrlanda karışımı gibi… Malt, is ve iyota ek olarak portakal, limon, saman ve çimen notaları. 

Bunlara ek olarak hafif kimyasal, ilaçsı notalar almak da mümkün.

Damak: Burunda hissedilen isli ve meyvemsi notalar damakta da hakim.

Burundan farklı olarak damakta tatlı aromaları daha çok hissetmeye başlıyoruz. Karamel, bal ve meyvemsi… Kompleks fakat oldukça dengeli. 

İlaçsı notalar az fakat hala hissediliyor.

Bitiş: Orta-uzun bitişli, dolgun ve lezzetli. İsli ve yağlı bir kapanış.

Genel: Oban 14 için bir viskide denge nasıl olmalı sorusuna en iyi cevap veren viskilerden biri diyebilirim.

Oban 14, tat profilinde çok farklı aromaları barındırsa da, bu aromalar bir diğerini asla bastırmıyor. Bu nedenle her bir aromayı ayrı ayrı almak mümkün. Bu da Oban 14’ü içimi çok keyifli bir viski yapıyor.

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın