Redbreast 12 Cask Strength

Middleton damıtımevinde Single Pot Still* (Tek İmbik) metoduyla üretilen Redbreast 12 Cask Strength, 12 yıl boyunca şeri fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra %58,2 gibi yüksek bir alkol seviyesi ile fıçı sertliğinde, su ilave edilmeden (Cask strength) şişeleniyor.

*Single Pot Still: Bu viskiler adında da anlaşılacağı üzere “Pot Still” denilen geleneksel bakır imbiklerde üretiliyor. Single malt viskiler ile benzer olarak tek bir damıtımevinde çıkması gereken bu viski türünün üretiminde maltlanmış arpa ile beraber maltlanmamış arpa da kullanılıyor. Single Pot Still viskiler özellikle 18 ve 19.yy’da oldukça popülerdi.

Redbreast 12 Cask Strength’i ilk kez Dublin’deki Dingle Whiskey Bar’da Redbreast Lustau Edition ile tatma fırsatım olmuştu.

Redbreast 12 Cask Strength (Single Pot Still Viski, %58,2 abv)

Burun: Oldukça meyvemsi ve ferah. Alkol ilk koklamada önde olsa da giderek yumuşuyor ve tatlı notalar kendini gösteriyor. Vanilya, limon, meşe ve baharat. Hafif yanıksı, lezzetli bir burun.

Damak: Alkolün ön planda olduğu yakıcı ve baharatlı bir damak. Sıcaklık sonrası lime, portakal ve armut gibi meyvemsi aromalar kendini gösteriyor. Ek olarak kuru incir ve tarçın aromaları da almak mümkün.

Bitiş: Çok uzun, baharatlı bir bitiş. Hafif yanıksı ve kuru. 

Genel: Redbreast 12 Cask Strength kompleks ve güçlü yapısıyla, “İrlanda viskisi yumuşak olur” genellemesini haksız çıkaran viskilerden biri. 


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Redbreast tadım notları…

Dublin’de mutlaka gitmeniz gereken viski barları…

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın