Singleton of Dufftown 12

Singleton bir single malt (tek malt) markası. Bildiğiniz üzere bir viskiye single malt diyebilmemiz için viskinin tek bir damıtım evinde üretilmiş olması gerekiyor. Bu marka özelinde burada istisnai bir durum söz konusu…

Singleton portföyünde 3 farklı damıtım evinde ürettiği ekspresyonları barındırıyor. Bunlar; Dufftown, Glen Ord ve Glendullan. Bu damıtım evlerinde üretilen viskiler Singleton markası altında sunulsa da isimlerinde ufak bir değişiklik ile raflardaki yerlerini alıyorlar: Singleton of Glen Ord, Singleton of Glendullan ve Singleton of Dufftown.

Bu tadım notunda İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Dufftown damıtım evinde üretilen Singleton’ın 12 yıllık ekspresyonundan bahsedeceğim. 

Singleton of Dufftown 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Oldukça meyvemsi, tatlı bir burun. Yeşil elma, armut, bal ve meşe ön planda. Bunlara ek olarak vanilya, esmer şeker ve limon. Çok kuvvetli olmasa da otsu ve çimensi notalar da kendini hissettiriyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da meyvemsi aromalar baskın. Yeşil elma ve portakala ek olarak meşe ve karamel.

Burundan farklı olarak damakta hafif baharatlı sıcak notalar da hissediliyor. Yumuşak, hafif kremamsı ve kolay içimli.

Bitiş: Orta uzunlukta. Vanilya, meşe ve hafif baharat.

Genel: İlk içtiğim single maltlardan biri olması nedeniyle Singleton of Dufftown 12’nin yeri benim için ayrıdır. Speyside karakterini oldukça iyi yansıtan Singleton of Dufftown 12, fiyat-performans açısından oldukça başarılı bulduğum bir malt viski.

Singleton of Dufftown 12, yumuşak içimi ve dengeli karakteri ile malt viskiye yeni başlayanlar iyi bir başlangıç maltı olabilir.

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın