Talisker 10

Talisker 10, İskoçya’nın Skye adasında damıtılan, 10 yıllık olgunlaştırma süresine ve %45,8 alkol oranına sahip bir ekspresyon.

Talisker 10 aynı zamanda içinde Lagavulin 16, Glenkinchie 12, Cragganmore 12, Oban 14 gibi ikonik tek maltların bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde de yer alıyor.

Talisker 10 (İskoç Single Malt, 45.8% abv)

Burun: Kokladığınız anda içinizi ısıtacak keskin bir alkole kokusuna sahip. Benim gibi is severleri fazlasıyla tatmin edecek yoğunlukta bir is…

Ada etkisini tuz ve istiridye notaları ile hissediyoruz. Hafif tatlı portakal ve ona eşlik eden yoğun meşe.

Damak: Oldukça dolgun ve yağlı bir dokusu var. Burundaki alkolün etkisi damakta azalıyor, daha dengeli bir seviyeye geliyor.

Alkolün azalması ile füme ve isli aromalar öne çıkıyor. Meşe ve karamel. Damaktaki tatlılık için yanık bir esmer şeker gibi diyebiliriz.

Ağızda hafif bir metalik tat hissetmek mümkün. Karabiber ve kimyon notaları damağı çok hafif yakıyor.

Ada etkisi damakta yine karşımıza çıkıyor, yosun ve tuz…

Bitiş: Uzun, kekremsi. Yutkunduktan 1-2 nefes sonrası bile Talisker damakta kalıyor. Bitişte yoğun meşe ve metalik tatlar öne çıkıyor.

GenelTalisker 10 için içimdeki cimriyi ortaya çıkaran bir viski diyebilirim… Bitmesine yakın elim şişeye daha az gitmeye başlar ve son kalan kısmını içmem neredeyse birkaç hafta alır. Evime gelen misafirlerle viski içmek en büyük keyfim olsa da, Talisker 10’u barda arkalara çok saklamışlığım da vardır…

Her ne kadar favori viskim dönemden dönem değişse de, Talisker 10 her zaman en keyifle içtiğim viskiler arasında yer alıyor.

Ufak Bir Tavsiye: Talisker 10’u füme tatlar ve deniz ürünleri ile çok yakıştırıyorum. Füme peynir, deniz pastırması ve füme uskumru benim şu ana kadar Talisker 10 ile denediğim ve çok uyumlu bulduğum eşlikçiler.


Diğer Talisker tadım notlarım;

Talisker 18

Talisker Port Ruighe

Talisker Dark Storm

ve diğerleri…

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın