Ünlü Viski Tutkunları: Dean Martin

Bazı ikonik isimler vardır ki isimlerini duyar duymaz aklımızda hep aynı görüntü canlanır. Sahnede buzlu Jack Daniel’s içen Frank Sinatra, klasik yarış arabası kullanan Steve McQueen, elinde sigarasıyla James Dean veya silahı ve kızgın bakışlarıyla karşısındakini tehdit eden Clint Eastwood… Bu liste bu şekilde uzar gider…

Bir isim daha var ki, onu bu listeye hiç tereddüt etmeden ekleyebiliriz. Hayatı boyunca elinden düşürmediği viskisiyle Dean Martin

“Ünlü Viski Tutkunları”nın bu yazısında Dean Martin’in viski tutkusundan ve viskinin Martin’in sahne performanslarının nasıl ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle, kısaca Dean Martin’in bir ikon olma yolundaki macerasından bahsedelim.

Dean Martin, gerçek adıyla Dino Crocetti, 1917 yılında Ohio’da İtalya asıllı Amerikan bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya geliyor. Okulda pek parlak bir öğrenci olmayan Dino, 14 yaşında okulu bırakıyor. Sonrasında aralarında boksörlük ve ufak çaplı kaçakçılık işlerinin de bulunduğu kısa dönemli uğraşlar ediniyor.

Dino’nun şov dünyasına adım atması ise casinolarda çalışması ile başlıyor. Asıl işi krupiyelik olan Dino, burada yavaş yavaş kendini sahnelerde de göstermeye başlıyor. İlk şovlarına Dino Martino ismiyle çıkan sanatçı, sonrasında ise kulağa daha az “İtalyan” gelen ve ilerleyen zamanlarda tüm dünyanın da tanıyacağı ismi “Dean Martin” ile çıkmaya başlıyor.

Kadife sesi, karizmatik duruşu ve sahnedeki “cool” tavırları ile adından söz ettirmeye başlayan Dean Martin’in sahne hayatı, 1940’ların sonlarında genç komedyen Jerry Lewis ile tanışması ile farklı bir boyut alır. İkilinin gece kulüplerinde sergiledikleri komedi şovları çok başarılı olur. Bu başarı ikilinin tam olarak 16 film çekmesine kadar gider.

İkili 1956’da kariyerlerine solo olarak devam etme kararı alırlar ve yollarını ayırırlar.

Dean Martin & Jerry Lewis

Dean Martin’in solo kariyeri, oynadığı filmler, Las Vegas şovları ve “That’s Amore” ve “Memories Are Made of This” gibi hit şarkıları ile iyice yükselişe geçer.

Hiç şüphe yok ki, Dean Martin’in yükselişindeki en önemli faktörlerden biri de Martin’in filmlerinde, şovlarında hatta şarkılarında da sergilediği meşhur “sarhoş” tiplemesiydi. 

Yazının devamı için bir sonraki sayfaya geçiniz… 

Yorum Yap

Bir Yorum Yazın