Frank Sinatra, tartışmasız tüm zamanların en çok etki yaratmış sanatçılarından birisidir. Sinatra sadece dünya çapında milyonlarca plağı satılmış bir şarkıcı değil, aynı zamanda Oscar ödüllü bir film yıldızı, Las Vegas’ı sallamış bir showman ve karizmasıyla herkesi kendine hayran bırakan bir centilmendi.

Sinatra tüm bunların yanında sıkı bir viski tutkunu olarak da biliniyordu. Sinatra’nın özellikle tutkunu olduğu ve sadece sahnede değil, günlük hayatında da elinden bırakamadığı bir viski vardı, Jack Daniel’s

Frank Sinatra’nın bu Tennessee viskisine olan düşkünlüğünü anlatan birçok hikaye ve ayrıca kendisinin de açıkça dile getirdiği birçok ünlü demeci bulunuyor. Örneğin, bir keresinde Sinatra sahnede seyircilere doğru bakarak yavaşça kadehini kaldırmış ve Bu Jack Daniel’s, Tanrıların İçkisi (orijinal demeç “the Nectar of the Gods“) demiş.

sinatrajack

Bir diğer hikaye de Sinatra’nın 4. ve son eşi olan Barbara Sinatra‘nın yazmış olduğu “Lady Blue Eyes: My Life with Frank” adlı kitaptan. Barbara kitabında Sinatra için sürekli lavanta, Camel sigara ve Jack Daniel’s kokardı diye belirtmiş.

Sinatra’nın Jack Daniel’s düşkünlüğü sadece kitaplara değil şarkılara da konu olmuştur. Frank’in yakın dostu ve Rat Pack’in de bir üyesi olan Dean Martin‘in meşhur “I Love Vegas” şarkısında “I love Vegas, like Sinatra loves Jack Daniel’s” yani “Vegas’ı Sinatra’nın Jack Daniel’s sevdiği kadar çok seviyorum” diyerek dostunun viski tutkusundan esprili bir şekilde bahsetmiş.

frank-dean

Fred Minnick‘in yazdığı “Bourbon: The Rise, Fall, and Rebirth of an American Whiskey” kitabında, Sinatra’nın Jack Daniel’s’ı 1940’lı yılların başlarında bir türlü uyuyamadığı bir gecede keşfettiği söyleniyor. Kitapta ayrıca Sinatra’nın Jack Daniel’s için “O geceden beri motorlarımı çalıştıran benzin” olarak bahsettiği de belirtiliyor.

Bazı kaynaklara göre Sinatra günde 1 ya da 2 şişe Jack Daniel’s tüketirmiş. Hatta Brown Forman şirketinin (Jack Daniel’s markasını bünyesinde bulunduran şirket) o dönemlerde tek işi Sinatra’nın Jack’siz kalmamasını sağlamak olan birini işe aldığı bile söylenmektedir.

Yaşamı boyunca yanından ayırmadığı viskisi Sinatra’yı mezarında da onu yalnız bırakmamış… 14 Mayıs 1998’de hayata gözlerini kapatan efsanenin, mezarında bir şişe Jack Daniel’s No. 7 ile gömüldüğü söyleniyor…

Brown Forman, Sinatra’nın yaşamı boyunca ve hatta sonrasında da süren Jack Daniel’s tutkusunu ve markaya olan bağlılığını onurlandırmayı ihmal etmedi ve özellikle son yıllarda bu doğrultuda birtakım aksiyonlar aldı. Bunların sonuncusu markanın 2015 yılında Sinatra’nın 100. doğum gününe özel çıkardığı ve sınırlı sayıda satışa sunulan Sinatra Century ekspresyonu oldu. Brown Forman bundan önce de 2013 yılında Jack Daniel’s Sinatra Select ekspresyonu ile yine efsane ismi anmıştı.

frank-century

Kendimi bildim bileli çok sıkı bir Frank Sinatra hayranıyımdır. Sadece sesiyle değil, filmleri, şovları, tarzı ve renkli hayatı (ve bir o kadar da karanlık…) ile gerçekten tarihin sayılı ikonlarından biridir. Sinatra’nın şarkılarını günün her anı ve her ortamda dinleyebilirim. Fakat belirtmeliyim ki, Sinatra’nın parçaları özellikle viskinizi yudumlarken ayrı bir keyifli oluyor…

Spotify‘da oluşturduğum Sinatra Playlist’i ile dilerseniz siz de viski keyfinize keyif katabilirsiniz. Bu arada playlist’te şarkılara ek olarak Rat Pack şovundan çok eğlenceli monologlar da yer alıyor, bunları da şiddetle dinlemenizi tavsiye ederim.


Kaynak

Bourbon: The Rise, Fall, and Rebirth of an American Whiskey, Fred Minnick

http://www.wsj.com/articles/author-david-lehman-takes-on-jack-daniels-sinatra-century-1452009604

http://icetulip.com/adweek-branding-new/jack-daniels-toasts-frank-sinatra-on-instagram-and-hopes-you-will-too/

https://newsfeedtoday.info/2564139-frank-sinatra-and-jack-daniels-a-legendary-friendship-that-stretched-over-half

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1392767/Obsessive-Frank-Sinatra-took-12-showers-day-smelled-lavender-reveals-widow.html#ixzz4OAlB9UIW

Bir Yorum Yazın