A very special 2000-vintage Ardbeg bottled specially for the 50th anniversary of The Whisky Exchange’s co-founders’ family opening their original west London off-licence. The whisky was matured in a pair of heavily charred ex-Jack Daniel’s barrels and bottled at 53.4% abv.

Ardbeg 2000 – 22 Year Old 50th Anniversary (Single Malt Scotch, 53.4%)

Nose: Starts with seaweed, salted caramel, charred oak, apples and liquorice, followed by hints of medicinal notes.

Palate: Quite juicy and delicious with seaweed, caramel, apricots, liquorice, black pepper and smoky notes. Makes you feel sweet, salty, smoky and savoury all together. Complex.

Finish: Long and juicy finish with black pepper, liquorice and smoke.

This is the second time I’m tasting Ardbeg 2000 – 22 Year Old 50th Anniversary. In my first tasting, I thought “this is the best Ardbeg I’ve ever had” and this tasting confirmed my thought. It’s truly a amazing whisky.

Price at the time of tasting: £445.50 – Available from Whisky Exchange


The Whisky Exchange’in kurucularının sektördeki 50. yıllarını kutlamak üzere çıkardığı 50th anniversary serisinin üyelerinden biri olan Ardbeg 2000 – 22 Year Old, yoğun kavrulmuş eski Jack Daniel’s fıçılarında olgunlaştıktan sonra 53.4% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Burun: Deniz yosunu, tuzlu karamel, kavruk meşe ve ilaçsı notalara elma ve meyankökü eşlik ediyor.

Damak: Burunla benzer şekilde isli ve ilaçsı karakter belirgin fakat bununla beraber hafif tatlı ve ekşi aromalarında olduğu oldukça kompleks bir yapıda. Yosun, karamel, kayısı, meyankökü ve karabiber…

Bitiş: Karabiber, meyankökü ve is notaları ile uzun bir bitiş.

2. kez tatma şansı yakaladığım bu Ardbeg şişelemesi tattığım en iyi Ardbeg olabilir. İlk kez tattığımda da bu yorumu yapmıştım fakat tadım notlarımı sakin bir kafayla yazma fırsatım olmamıştı. Bu tadım sonrası bu fikrim daha da pekişti diyebilirim.

04052023

Ardbeg 2000 – 22 Year Old 50th Anniversary
Burun/Nose92%
Damak/Palate93%
Bitiş/Finish91%
92%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.