Barış Mercan

Barış Mercan

Viskiye tutkum yüksek lisans için gittiğim Nottingham’da başladı.

Nottingham’da ve gezdiğim şehirlerde pub’larda zaman geçirmekten çok keyif alıyordum. İngiltere öncesinde blended (harman) ve bourbon viski deneyimim olmuştu, fakat her gittiğim pub’da daha önce hiç duymadığım ve tatmadığım yüzlerce çeşit viski bulunuyordu. Bu viskilerin birçoğu single malt (tek malt) viskilerdi.

Gittiğim sıradan bir pub’da bile karşıma çıkan bu viskileri göre göre sonunda her zaman içtiğim viskileri bir kenara koydum ve farklı bir şey denemek istedim. İlk denediğim viski adıyla ilgimi çeken Singleton 12 oldu. Hemen sonrasında ise Talisker 10‘u tercih ettim. İşte viskiye merakım tam olarak da burada başladı. Singleton adeta bir parfüm gibi meyvemsi aromalara sahipken, Talisker’de ise tuzlu ve isli füme aromalar bulunuyordu.

2 viski arasındaki bu fark beni çok şaşırtmıştı. “Bu fark nereden kaynaklanıyor, biri meyvemsi iken diğeri nasıl tuzlu oluyor, iki viski de aynı şekilde mi üretiliyor, renkleri neden farklı, şişelerin üzerinde yazan farklı yıl ibareleri ne anlama geliyor” gibi sorular aklımda belirmeye başlamıştı bile…

Büyük bir merak ile bu soruların cevaplarını öğrenmek için viski ile alakalı ne bulduysam okumaya başladım. Okudukça öğrenmeye, öğrendikçe de daha çok merak etmeye ve tatmaya başladım.

Zamanla viski sosyal yaşantımda da kendine daha çok yer bulmaya başlamış ve viskiye olan bu ilgim yakın çevrem tarafından da benimsenmeye başladı. Yakın arkadaşlarımla buluştuğum zamanlarda da ya viski tadar ya da viski konuşur olmuştuk.

Zamanla bu tadımlar ve viski hakkındaki sohbetler hem benim için hem de arkadaşlarım için çok keyif aldığımız aktiviteler haline geldi. Yazmayı ve paylaşmayı çok seven biri olarak da tüm bunları neden başka viski tutkunları ile paylaşmayayım ki dedim ve ortaya “veViski” çıktı…

Keyifle takip etmeniz dileğiyle…

Barış Mercan