A smoky blended malt from one of the most prestigious wine & spirits merchant and independent bottler Berry Bros & Rudd. Classic Islay Reserve is a carefully selected blend of casks from some of the island’s iconic distilleries with 45,3% abv.

Berry Bros. & Rudd Classic Islay Reserve (Blended Malt Scotch, 45,3% abv)

Nose: Starts as a classic Islay malt with peat, sea breeze, salt and seaweed notes. Followed by some fruitiness with green apples, lime, vanilla and hints of white pepper. Beautifully balanced.

Palate: Peat, burnt wood and sea salt flavours are accompanied by apple, peach, lime, honey and pepper. Elegant and balanced.

Finish: A long and smoky finish with peat, salt, pepper.

Berry Bros. & Rudd Classic Islay Reserve is a balanced and approachable blended malt that offers some classic characteristics that we would expect from a Islay malt.

Price at the time of tasting: £39.5 – Available from Whisky Exchange


Berry Bros. & Rudd Classic Islay Reserve, Birleşik Krallığın en köklü içki firmalarından biri olan ve aynı zamanda bağımsız şişelemeler de yapan Berry Bros & Rudd’un İskoçya’nın Islay bölgesinin ikonik damıtımevlerinden malt viskilerin harmanıyla ortaya çıkardığı Blended Malt (malt harmanı) şişelemesi.

Burun: Burunda bir Islay viskisinden bekleyebileceğimiz turba, deniz esintisi, tuz ve yosun kokularını sunuyor. Bu kokulara yeşil elma, vanilya, lime ve beyaz karabiber ile hafif bir tatlılık eşlik ediyor. Dengeli.

Damak: Turba, yanık meşe ve deniz tuzu tatlarına elma, şeftali, lime ve bal gibi tatlı nüanslar eşlik ediyor. Hafif biberli tatlar almak da mümkün. Dengeli ve zarif.

Bitiş: İs, turba, deniz tuzu ve hafif biberli uzun bir bitiş.

Dengeli ve içimi kolay yapısıyla Berry Bros. & Rudd Classic Islay Reserve, hafif bir Islay viskisinden beklediğiniz her şeyi sunan keyifli bir viski.

05082023

Berry Bros. & Rudd Classic Islay Reserve
Burun/Nose84%
Damak/Palate84%
Bitiş/Finish83%
84%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.