Craigellachie 13, Speyside’da bulunan damıtımevinin 13 yıllık standart şişelemesi. 2014 yılında 17 ve 23 yıllık şişeler ile satışa sunulan Craigellachie 13, Bourbon ve Şeri fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra filtre edilmeden ve renklendirici ilave edilmeden 46% dereceyle şişeleniyor.

İlk kez The Whisky Exchange’in davetiyle katıldığım ve 2o22’nin en iyi viskilerini seçtiğimiz panel tadımında deneme şansı yakaladığım ekspresyon, “2022’nin En İyi Viskileri” listemde kendine yer bulmuş bir viski.

Craigellachie 13 (Scotch Single Malt, 46% abv)

Burun: Ananas, muz, mango gibi tropik meyve kokularına vanilya, malt, tarçın, sedir ve hafif etsi notalar eşlik ediyor.

Damak: Damakta da benzer şekilde tropik meyve karakteri belirgin fakat isli aromaların biraz daha belirgin olduğunu söyleyebiliriz. Hafif metalik ve ekşi olarak adlandırabileceğim tatlar da aldım. Ağız sulandıran, dolgun bir yapıda.

Bitiş: Hafif yanıksı ve etsi tatlar ile uzun, hafif kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Craigellachie 13, tropik meyve, malt, baharat ve hafif yanıksı aromalar ile dolgun ve ilginç bir viski. £45-50 fiyat etiketiyle fiyat-performans olarak başarılı diyebilirim.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £48)


A 13 years old Single Malt from Speyside distillery, released in 2014 alongside with 17 and 23 years old bottles. Craigellachie 13 is aged in a combination of Bourbon and Sherry casks before bottled at 46% without chill-filtration and colouring.

I had a chance to taste Craigellachie 13, in a blind tasting organised by The Whisky Exchange, where we tried to voted for the best whisky of the year. I also chosen this specific bottle in my best of 2022 list.

Nose: Tropical fruits such as pineapple, banana and mango are followed by vanilla, malt, cinnamon, cedar and meaty notes.

Palate: Similarly, on the palate, the tropical fruit character is evident, but we can say that the smoky aromas are a little more pronounced. An interesting set of aromas that I can describe as slightly metallic and sour. Mouth-watering, full-bodied.

Finish: A long, slightly dry finish with slightly smoky and meaty flavors.

Comment: Craigellachie 13 is a truly interesting whisky with aromas of tropical fruits, malt, spices and smoke. For £45-50 price tag, I think it is good value for money.

17112022

(Price at the time of tasting: £48)

Craigellachie 13
Burun/Nose88%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.