Scotch whiskey It is experiencing one of its golden ages in recent years!

Özellikle 2010’lu yıllarda İskoç viskisine olan ilginin büyük ölçüde arttığını görüyoruz. Bu ilgiyle beraber sektöre yapılan yatırımlar da giderek artıyor. Hiç şüphesiz bunun en büyük göstergesi, ardı arkası kesilmeyen yeni damıtımevi haberleri…

Son 10 yıla baktığımızda 40’a yakın damıtımevi açıldığını görüyoruz. Sadece 2017’de İskoçya’da açılan damıtımevi sayısı 10! Gerçekten artışta inanılmaz bir ivme var… Benzer bir dönemin en son 1890’larda yaşanmış olduğunu da belirtelim.

Bu yıl içerisinde açılması beklenen 10 yeni damıtımevi ile 2018 yılı da İskoç viskisi için oldukça yoğun geçecek gibi görünüyor… 

İşte 2018’de açılması beklenen 10 İskoç Damıtımevi…


Ardnahoe Distillery

of Islay kuzeydoğu kıyısında açılması planlana Ardnahoe damıtımevi, eğer her şey planlandığı gibi giderse bölgenin 9.damıtımevi olacak.

Ardnahoe distillery, Islay’nın It is said that it will produce dense peat whiskeys in line with its general character and it will have a very wide product portfolio. 

Bağımsız aile şirketi Hunter Laing & Co.’nun sahibi olduğu Ardnahoe damıtımevinin, 2018’in mayıs ayında açılması planlanıyor. Damıtımevindeki viski üretiminin Bruichladdich‘in efsanevi baş damıtımcısı Jim McEwan‘a emanet edildiğini de belirtelim.


Ardross Distillery

Scotland's Higlands bölgesinde bulunan Ardross damıtımevinin, 2018’in yazında üretime geçmesi planlanıyor.

Ardross Damıtımevi, 19.yüzyıldan kalma bir çiftliği restore edilerek inşa edileceği ve eski yapıların olabildiğince korunacağı söyleniyor. Inverness’in kuzeyinde bulunan damıtımevinde, viskiye ek olarak cin üretimi de yapılması planlanıyor.


Borders Distillery

Scotland's lowland bölgesinde bulunan Borders damıtımevi, 180 yıl sonra Borders’ta açılan ilk damıtımevi olma özelliğini taşıyor. 

2018’in ocak ayında faaliyete geçmesi planlanan damıtımevinin aslında 2017’nin temmuz ayında açılması planlanıyormuş fakat projede bir takım aksaklıklar yaşanmış.

The distillery will be located on the site of an electrical facility formerly called the Hawick Electricity Company and will produce approximately 1.8 million liters of whiskey and gin per year.

It is said that the whiskey to be produced at the Borders distillery will be soft, fresh and perfumed, in harmony with the general Lowland character.


Burnbrae Distillery

Burnbrae damıtımevi, Barclays, McIvor ve Bonnie & Clyde harman viskileri ve bağımsız şişeleyici Hart Brothers’ı bünyesinde barındıran J&G Distillers’ın açmayı planladığı bir damıtımevi.

Diğer damıtımevi projelerinden farklı olarak J&G Distillers, sıfırdan bir proje yapmak ve bunu duyurmak yerine, mevcutta kulladığı şişeleme tesisinin bir kısmını sessiz bir şekilde damıtımevine dönüştürme çalışmalarına başladı. Çalışmaların 2018’in ilk aylarında tamamlanması bekleniyor.


Crafty Distillery

2017’de Graham Taylor tarafında kurulan Crafty damıtımevi butik bir cin üreticisi olarak hayatına başladı. Fakat damıtımevi sadece cin ile kalmayarak single malt üretimine de başlamak istiyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse 2018 içerisinde Crafty damıtımevinde tek malt üretimi de göreceğiz.

It is said that the whiskeys coming out of the distillery, which will follow a boutique strategy in the production of whiskey as well as gin, will have fruity notes. In addition, it is stated that there will be a long fermentation process in production and American oak barrels will be preferred for maturation. 


Douglas Laing Distillery

Douglas Laing & Co. firması da 2018’de kendi damıtımevini açmayı planlayan bağımsız şişeleyiciler arasında yer alıyor.

Glasgow, Pacific Quay’da kurulacak olan damıtımevi aynı zamanda Douglas Laing & Co. firmasının da yeni merkez ofisi olacağı söyleniyor. Şimdilik Douglas Laing denilse de, damıtımevinin adı ise henüz net değil. 

A whiskey to be produced at the distillery lowland‘den daha çok Speyide/Highland tarzında olacağı ve bu nedenle de bölgede tek olacağı söyleniyor.


Crabbie's Distillery

Liverpool merkezli Halewood Wines & Spirits firmasının girişimi ile kurulması planlanan damıtımevi, Edinburgh’ün Granton limanında bulunacak.

2018 yılı içerisinde açılması planlanan Crabbie’s damıtımevinin, viskiye ek olacak cin de üretmesi planlanıyor, tahmin edilen üretim miktarı ise yılda yaklaşık 165,000 litre.

Crabbie’s damıtımevi ile ilgili ilginç bir bilgi, markanın İskoçya’daki geçmişinin 1800’lü yıllara dayanması. Markanın şimdiki sahiplerinden olan John Crabbie’nin babası Miller Crabbie, bu yıllarda Edinburgh’de bir market sahibiymiş. Damıtımevinin açılışı ile marka 200 yıl sonra Edinburgh’e dönmüş olacak…


Holyrood Park Distillery

Macallan’ın eski baş damıtımcısı David Robertson’ın şirketi Newmake Ltd tarafından açılacak olan Holyrood Park damıtımevi, viski üretiminden daha çok damıtımevini ziyaret edecek kişilere benzersiz deneyimler sunmayı amaçlayan bir damıtımevi.

Edinburgh’da açılacak olan Holyrood Park’ta, ziyaretçiler için eğitim merkezi, tadım odaları, dükkanlar ve üretim aşamasına tam olarak dahil olabilecekleri farklı uygulamalar olacağı söyleniyor.

In his statements, David Robertson underlines that there will be visitors at the center of the operation in the distillery, but also that different types of whiskey will be produced with rich production equipment. 


Reivers Distillery

İskoçya’da son yıllarda malt viski üzerine birçok damıtımevi açılmış olsa da, tahıl viskiye odaklanmış damıtımevi açılışları oldukça nadir bulunuyor. Son 55 yılda açılan sadece 2 tahıl viski damıtımevi açılmış. Bunlar; 1993’te Loch Lomond ve 2010’da Starlaw.

2018’in haziran ayında açılması Mossburn Distillers planlanan Reivers damıtımevinin, hem tahıl hem de malt viski üretmesi planlanıyor. Bu özelliği ile Reivers damıtımevi İskoçya’nın hem malt viski hem de tahıl viski üreten 2. damıtımevi olacak.


Toulvaddie Distillery

Televizyon yapımcısı Heather Nelson’ın kurucusu olacağı Toulvaddie damıtımevi, bir kadın tarafından açılan ilk damıtımevi olma özelliğini taşıyacak.

Toulvaddie damıtımevinde 2 adet ufak boy Pot imbik olacağı ve yılda yaklaşık 30,000 litre viski üretileceği söyleniyor. Bu nedenle Toulvaddie için bir micro-damıtımevi de denebilir.

While it is said that the whiskey to be produced in the distillery will be soft and easy to drink, it is stated that it will have both peat and non-peat expressions.

Toulvaddie damıtımevinin 2017’nin mayıs ayında açılması planlanıyordu, fakat proje gecikti ve 2018’e kaldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.