Nikka Coffey Malt, Nikka’nın Miyagikyo damıtımevinde Coffey imbiklerde %100 maltlanmış arpadan damıttıktan sonra Bourbon fıçılarda olgunlaştırdığı ekspresyonu. İlk olarak 2014’te piyasaya sunulan Nikka Coffey Malt, ismiyle ve üretim detaylarıyla biraz kafaları karıştıran bir şişeleme…

Nikka Coffey Malt, %100 maltlanmış arpadan ve tek bir damıtımevinde üretilmiş olsa da bir “Single Malt” değil. Bunun nedeni bu viskinin geleneksek pot imbiklerde değil Coffey imbiklerde damıtılmış olması. Her ne kadar şişe üzerinde “Malt Whisky” yazsa da, bu sizi yanıltmasın. Kategorisini belirlemek zor olsa da Nikka Coffey Malt’a Grain (Tahıl) viskisi demek daha doğru olacaktır.

Nikka Coffey Malt (Tahıl viskisi, %45 abv)

Nose: The scents of vanilla, caramel, honey, malt and banana are accompanied by almond, oak and spices. In a full character reminiscent of Bourbon.

Palate: As on the nose, vanilla, caramel, honey and malt flavors are evident. These flavors are followed by coffee, toast, chocolate and almond. Quite full bodied, soft drink.

Finish: Medium length, vanilla, malt and cinnamon.

Comment: Nikka Coffey Malt is a full-bodied, easy-drinking expression with prominent vanilla, almond and spice characters.

011021

You may also like;

To my detailed article on Japanese whiskeys from this link .

My other Nikka tasting notes…

Nikka Coffey Malt
A very full-bodied, easy-drinking expression with pronounced vanilla, almond and spice character.
Nose84%
Palate82%
Finish82%
Overall82%
83%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
63%

Leave a Reply

Your email address will not be published.