Produced by Kentucky Distillers (formerly Willett Distilling Company) in Kentucky, USA. Willett Family Estate Bottled Straight Rye, 3 yıl beyaz meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra %54.1 gibi bir alkol derecesiyle fıçı sertliğinde (cask strength) şişeleniyor.

Willett Family Estate Bottled Straight Rye (America, Rye Whiskey, 54.1% abv)

Nose: İlk koklamayla birlikte bana yumuşatıcı kokusunu hatırlattı. Yeni yıkanmış çamaşır kokusu da diyebilirim. Çiçeksi notalar çok belirgin. Bu notaları vanilya, karamel ve meşe takip ediyor. %54,1 derecelik alkol derecesini hiç hissettirmemesi beni çok şaşırttı.

Palate: The floral aromas that I get on the nose are also present on the palate. Red fruit, vanilla and oak notes are accompanied by sweet spices and very light black pepper. Creamy and aromatic. It does not feel the keg hardness, but still has a soft drink.

Finish: Medium to long, spicy and woody finish.

Comment: Willett Family Estate Bottled Straight Rye beni şaşırtan bir ekspresyon oldu. %54,1 gibi yüksek bir alkol oranına sahip olmasına rağmen yumuşak ve yormayan bir karaktere sahip (özellikle burunda). Kısaca, çiçeksi notaların meşe ve baharatlı tatlar ile uyumu diyebilirim.

This expression is for the first time Gusto Whiskey Club we did together “Hidden Treasure of the North, Rye Whiskeys” I had the opportunity to taste it. In addition to Willett, we tasted successful rye samples such as Hudson Manhattan Rye and Sazerac Rye.

You may also like;

My tasting notes of American whiskeys…

My Rye (Rye) whiskey tasting notes…

280219

Willett Family Estate Bottled Straight Rye
In short, I can say the harmony of floral notes with oak and spicy flavors.
Nose84%
Palate86%
Finish85%
Overall85%
85%Overall
Okuyucu Puanı: (1 Oy)
86%

Comment

Your email address will not be published.