Glenfarclas 12, 1836 yılından beri faaliyette olan damıtımevinin Şeri fıçılarda 12 yıl süreyle olgunlaştırdığı ekspresyonu.

Bir aile şirketi olan J.&G. Grant‘a ait olan Glenfarclas, her ne kadar şişelerinin üzerinde Highland viskisi yazsa da İskoçya’nın Speyside bölgesinden bulunuyor. Bunun sebebi Speyside bölgesinin de bir zamanlar Highland içerisinde sayılması. Bazı kaynaklarda bölgeler halen bu şekilde gösterilmektedir. Glenfarclas’ın Speyside bölgesinin en büyük imbiklerine sahip damıtımevi olduğunu da belirtelim.

Glenfarclas damıtımevine yaptığım geziden notlarıma ve damıtımevi hakkında bilgilere buradan göz atabilirsiniz!

Glenfarclas 12’nin birçok ödüle sahip bir ekspresyon. Bunlar arasında; 2006 Single Malt Dünya kupasında En iyi Şeri Viskisi ödülü ve 2007/2008’de Stockholm Bira ve Viski festivalinde altın derecesi bulunuyor.

Glenfarclas 12 (İskoç Single Malt, %43 abv)

Burun: Yoğun meşe ve vanilyaya ek olarak hafif is ve karabiber. Bekledikçe gerilerde kendini hissettiren kurabiye ve çikolata aromaları. Kremamsı bir his uyandırıyor.

Damak: Şeri ve elma aromaları ön planda. Vanilya ve bala ek olarak tarçın ve karabiber. Malt ve bitter aromaları da kendini hissettiriyor. Burundaki kremamsılık hissi kendini az da olsa gösteriyor.

Bitiş: Orta uzunlukta tatlı, baharatlı ve hafif isli bir bitiş. Oldukça dengeli.

Genel: Glenfarclas 12, viskilerde çok hoşuma giden çikolata, kurabiye ve şeri aromalarını oldukça dengeli sunan bir ekspresyon. Bu nedenle de keyifle içtiğim viskiler arasında yer alıyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Speyside ve İskoçya’nın diğer viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için…

Diğer Glenfarclas tadım notlarım…

Glenfarclas 12
Glenfarclas 12, viskilerde çok hoşuma giden çikolata, kurabiye ve şeri aromalarını oldukça dengeli sunan bir ekspresyon
Burun87%
Damak86%
Bitiş86%
Genel86%
86%Overall Score
Reader Rating: (13 Votes)
75%

Leave a Reply

Your email address will not be published.