Jameson Black Barrel, Dünyaca ünlü İrlanda viski markası Jameson’ın içleri iki kez yakılmış Bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra 40% dereceyle şişelediği ekspresyonu. “Black Barrel” adını yakılan fıçıların kömürümsü renginden alan Jameson Black Barrel’ın tahıl viskilere ek olarak harmanında yüksek miktarda Pot Still viski barındırdığı söyleniyor.

İrlanda viskilerine dair detaylı bilgi için “İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Jameson Black Barrel (Irish Blended, 40% abv)

Burun: Jameson’ın alışık olduğumu çiçeksi ve tatlı kokularına bol vanilya, toffee, tropik meyve, şeftali ve meşe eşlik ediyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da karamel, vanilya ve meyve aromaları belirgin. Meşe karakteri damakta biraz daha öne çıkıyor. Meşe, tarçın ve hafif kömürümsü.

Bitiş: Karamel, tarçın ve meşe ile kısa-orta uzunlukta.

Jameson Black Barrel standart Jameson’a kıyasla karamelize ve hafif baharatlı tatların daha belirgin olduğu yumuşak içimli, hafif bir İrlandalı.

Photo Credit: villekorpela.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Jameson tadım notlarım…

Jameson Black Barrel
Burun79%
Damak79%
Bitiş79%
79%Overall Score

4 Responses

 1. Ozzy

  Barış Bey tekrar tatmanızı öneririm. İnanılmaz bir viskidir kendileri. Çok daha yüksek bir puanı hakettiğini düşünüyorum.

  Reply
 2. Sezai

  Ozzy hocama katılıyorum. Tekrar tadılıp değerlendirilmesi gereken bir viski bence de.
  Özellikle günlük, yumuşak, meyvemsi viskilerin en f/p lı olanıdır kendileri.

  Reply
 3. Burak Soyer

  Barış Bey merhaba. İnceleme için teşekkürler, ancak ben de arkadaşlara katılıyorum. Tekrar deneyip yorumlarsanız çok memnun olurum. Bu kadar tekrar değerlendirme talep edilen başka ürün yok sanırım 🙂

  Reply
  • Baris Mercan

   Burak Bey selamlar, aslında yorumlarıma dikkatli bakılırsa zaten yeterince bu viskinin hakkını verdiğim görülebilir. “Standart Jameson’a kıyasla karamelize ve hafif baharatlı tatların daha belirgin olduğu yumuşak içimli, hafif bir İrlandalı.” demişim. Sanıyorum puan düşük bulundu ama bu puan düşük bir puan değil. Jameson Black Barrel’ın kendi kategorisinde başarılı olduğunu ama puan olarak daha da yukarda olmasını sağlayacak kompleksite ve dengeden biraz yoksun olduğunu düşünüyorum. Benzer kategoride yer alan İrlanda harmanlarının çok ilerisinde bir viski olmadığını düşünüyorum.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.