Viskiyi tek başına keyifle içmeye ya da bir eşlikçi ile yudumlamaya ek olarak yemeklerinizde de değişik şekillerde kullanabilirsiniz. Bu yazıda size Jameson soslu dana bonfile tarifini anlatacağım. Hem çok kısa sürede ve hem de az malzeme ile hazırlaması kolay bol viski aromalı lezzetli bir et sosu.

  • İyi bir antrikotunuz varsa sosa hiç girmenize gerek yok. Bonfile, yağsız yapısı ve antrikota oranla daha az aromaya sahip olması sebebiyle sosa daha iyi yanıt verecektir.
  • Bonfile ya da antrikotu mühürlediğiniz bir tavaya eti dinlenmeye aldıktan sonra bir bardak viski ilave ediyoruz. (Viski içerisindeki alkol, tavada kalan et artıklarını kaldıracak ve sosunuza yoğun bir et aroması katacaktır)
  • Burada viski tercihim İrlandalı harman Jameson‘ın klasik ekspresyonu oldu. Bunun sebebi Jameson’ın bu viskisindeki marmelat, bal ve kremamsı vanilya notaları ile Jameson’ın yemeğimize güzel karamelimsi tatlı bir tat katacağını düşünmem oldu.

  • Ardından flambé yöntemiyle viskimizin alkolünü uçuruyoruz. Flambé, alkol içeren sosların alevlendirilerek alkolünün uçurulması olarak tanımlanabilir. Bu yöntem viskiyi karamelize edecek ve sosunuza viskinizin aroması doğrultusunda bambaşka bir karakter kazandıracaktır.
  • Bu sürecin ardından tavaya 2 diş sarımsak, biberiye, taze kekik veya defne yaprağı gibi baharatları da ilave edip sıcak sosta bekletebilirsiniz.

  • Ardından 2 tatlı kaşığı bal, 2 tatlı kaşığı hardal ve 1-2 tatlı kaşığı tereyağı ilave ediyoruz. Bala alternatif olarak Akçaağaç şurubu ya da agave şurubu da kullanabilirsiniz.
  • Tüm aromalar karıştıktan sonra sosu bir sos kabına alıp etlerin yanında sıcak olarak ayrıca servis edebilirsiniz.

Benim tercihim Jameson sosumuzu 450g az/orta pişmiş antrikotun üzerinde hafifçe gezdirmek oldu. Ayrıca viskili sosun salataya da çok yakıştığını ekleyeyim!

Zevk ve tercihlerinize göre ölçülerde ve içerikte denemeler yapmaktan asla çekinmeyin.

Afiyet olsun ve Slainté…

Leave a Reply

Your email address will not be published.