Kanosuke Single Malt 2022 Limited Edition is the third official release from Kanosuke distillery, this Japanese single malt was produced using all three of the distillery’s pot stills, before being matured for three years in a combination of casks (with a focus on ex-sherry wood) and bottled at 59% abv.

Opened in 2017 Kanosuke is one of the newest distilleries in Japan and it plays important part in country’s whisky revolution. It’s located on the south-west coast of Kyushu island near the city of Kagoshima, an area well-known for producing shochu.

Kanosuke Single Malt 2022 Limited Edition (Japanese Single Malt, 59% abv)

Nose: A balance of sherry notes and fresh fruity touches. Red fruits, honey, caramel and brown sugar notes are followed by sweet spices and hint of oak. More sweetness develops as it sits in the glass. Heavily sherried.

Palate: Quite similar with the nose, yet it’s not that fresh, more like sweet and dry. Starts with dried fruits, red apple, honey and cinnamon. Followed by dry character with espresso, dark wood and black pepper aromas.

Finish: A medium-long finish with dry and sweet notes. Caramel, cinnamon and bitter notes.

Final Comments: Kanosuke Single Malt 2022 Limited Edition is a good example of what can be achieved in a short period of maturation time. It successfully shows different layers of sherry cask effect. 59% abv level may seem a little high, but it’s surprisingly smooth and juicy.

Price at the time of tasting: £150 – Available from Whisky Exchange


2017’de Japonya’nın Kyushu adasında kurulan Kanosuke damıtımevinin üçüncü şişelemesi olan Kanosuke Single Malt 2022 Limited Edition, 3 farklı pot imbikte damıtıldıktan sonra şeri yoğun olmak üzere değişik fıçılarda olgunlaştırılarak fıçı sertliğinde 59% dereceyle şişeleniyor.

Burun: İlk koklamayla şeri karakterini fazlasıyla yansıtıyor. Kırmızı meyve, bal, karamel ve esmer şeker notalarını tatlı baharatlar ve hafif meşe kokuları takip ediyor. Kadehte bekledikçe tatlı karakter artıyor.

Damak: Burunla oldukça benzer bir karakterde olmasına rağmen, damakta biraz daha tatlı ve kuru bir yapıda diyebilirim. Kuru meyve, kırmızı elma, bal ve taçın ile başlayıp espresso, meşe ve karabiber aromaları ile devam ediyor. Yumuşak dokulu ve kompleks.

Bitiş: Tatlı-kuru notalar ile orta uzunlukta bir bitiş. Karamel, tarçın ve bitter çikolata.

Genel Yorumlarım: Kanosuke Single Malt 2022 Limited Edition, sadece 3 yıllık bir olgunlaşma ile neler başarılabileceğinin güzel bir örneği. Bu kısa sürede doğru fıçı seçimleri ile genç yaşa rağmen kompleks bir viski ortaya çıkmış. 59% derece alkol derecesi göze biraz yüksek gelse de kesinlikle hissetmiyorsunuz.

17042023

Kanosuke Single Malt 2022 Limited Edition
Burun/Nose86%
Damak/Palate86%
Bitiş/Finish85%
86%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.