Laphroaig Lore is a 2016 addition to the distillery’s range. Made up of whiskies aged in a combination of quarter casks, sherry casks and reused peated casks. Bottled at 48% strength, the distillery position this expression as “The richest of the rich”. Quite a promise…

For detailed information about the Laphroaig distillery and the Islay region you may take a look at my article.

Laphroaig Lore (Scotch Single Malt, 48% abv)

Nose: Baked apple, raisin, vanilla and malt are accompanied by intense burnt and medicinal notes. Followed by leather, cigar ash and grassy nuances. Sweet scents such as banana and milk chocolate become a little more pronounced as the whisky breaths in your glass. Quite complex.

PalateThe aromas of apple, grape and dried fruit, sweet tobacco and honey are accompanied by intense smoky, salty and medicinal character. It starts quite aromatic and then quickly takes on a dry character. Richly textured, oily.

FinishMedium-long finish with flavors of apple, dried fruit, tobacco and ginger.

Final CommentLaphroaig Lore has been an expression that more than delivers the brand’s promise of “rich character”. It takes you on a tour between sweet, sooty and medicinal notes both on the nose and on the palate.

Price at the time of tasting: £67.95 – Whisky Exchange


Laphroaig Lore, damıtımevinin ‘The Richest of The Rich’ olarak yani en zengin karaktere sahip ekspresyonu olarak konumlandırdığı şişelemesi. Quarter cask (çeyrek hacimli fıçılar), şeri fıçı ve tekrar dolum turbalı fıçılarda olgunlaştırılan Lore, 48% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Laphroaig damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Burun: Pişmiş elma, kuru üzüm, vanilya ve malt gibi dolgun tatlı kokulara yoğun yanıksı ve ilaçsı notalar eşlik ediyor. Bu kokuları deri, puro külü ve hafif çimensi nüanslar takip ediyor. Kadehin havalanmasıyla muz ve sütlü çikolata gibi tatlı kokular biraz daha belirginleşiyor. Oldukça kompleks.

Damak: Elma, üzüm ve kuru meyve, tatlı tütün ve bal aromalarına yoğun isli, tuzlu ve ilaçsı karakter eşlik ediyor. Oldukça aromatik başlayıp sonrasında hızla kuru bir karaktere bürünüyor. Damakta oldukça dolgun, gövdeli.

Bitiş: Elma, kuru meyve, tütün ve zencefil tatları ile orta-uzun bir bitiş

Genel Yorumlarım: Laphroaig Lore, markanın “zengin karakter” vaadini fazlasıyla sunan bir ekspresyon olmuş. Hem burunda hem de damakta sizi tatlı, isli ve ilaçsı notalar arasında gezintiye çıkartıyor.

29102022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Laphroaig tadım notlarım…

veviski.com’daki tüm isli viskiler için…

Laphroaig Lore
Burun/Nose90%
Damak/Palate89%
Bitiş/Finish89%
89%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
100%

Leave a Reply

Your email address will not be published.