Amerika’nın Kentucky eyaletinde Louisville kasabasında üretilen Michter’s Small Batch Bourbon, tarihi 1700’lere dayanan oldukça köklü bir Bourbon markası. 1753’te kurulan marka Amerika’nın ilk viski firması olma özelliğine sahip. Bu iddialarını etiketlerinin üzerindeki “US1” ibaresinde görmek mümkün.

Michter’s Small Batch Bourbon, markanın “Cost be Damned” adını verdiği bir motto ile üretiliyor. Buna göre üretim sürecinde yapılan birkaç ufak dokunuş ile süreç biraz daha maliyetli oluyor, fakat buna göre viskide istenen karaktere ulaşılıyor. Bu dokunuşlardan en önemlisi, markanın fıçılarını charring işlemine sokmadan önce toasting yapması. Bu şekilde fıçılardan maksimum aroma kazanmak amaçlanıyor. Bunun öncesinde de Michter’s, fıçılarını bir araya getirmeden önce  18-48 ay arası gibi uzun bir süre kurutuyor. Bu sayede de fıçılar daha dengeli ve yumuşak hale getiriliyor.

Son olarak da, Michter’s fıçıları sektör standartından (62,5%) daha düşük bir alkol seviyesinde, 51.5% olarak dolduruyor. Bu fıçıdan daha az viski elde etmek anlamına gelse de yine amaç daha dengeli tatlar elde etmek oluyor. Straight Bourbon kategorisinde bulunan Michter’s Small Batch Bourbon, 45,7% dereceyle şişeleniyor. (Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı £49.45)

Michter’s Small Batch Bourbon (Straight Bourbon, 45.7% abv)

Burun: Karamel, esmer şeker, çikolata, toffee ve tereyağlı kurabiye gibi tatlı notalara deri, yanık meşe, tütün ve karanfil eşlik ediyor. Oldukça tatlı ve dolgun.

Damak: Burunda aldığımız tatlı aromalar hissedilse de zayıfladığını söyleyebilirim. Karamel, esmer şeker ve bitter aromalarına portakal kabuğu, karabiber, tarçın ve kavruk tatlar eşlik ediyor. İçim olarak beklediğimden daha yumuşak, .

Bitiş: Sıcak, baharatlı, orta uzunlukta bir bitiş.

Genel: Michter’s Small Batch Bourbon, burunda oldukça keyif veren bir Bourbon olsa da damakta ve bitişte beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Özellikle burundaki tatlı dolgunluğu damakta da görememek beni üzdü. Yine de büyük bir buzla daha keyif aldığım bir Bourbon oldu.

19072022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileriyle çok iyi gittiğini düşündüğüm Spotify Country listem!

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım…

Michter’s Small Batch Bourbon
Burun80%
Damak79%
Bitiş79%
Genel79%
79%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.