Nikka Coffey Grain sadece adıyla aslında hakkında bilmemiz gereken en önemli detayları anlatan bir viski.

Öncelikle Nikka Coffey Grain’in, tahıl (Grain) viski kategorisinde yer aldığını söyleyerek başlayayım. Tahıl karışımında %95 oranında mısır ve %5 oranında da maltlanmış arpa bulunuyor.

Bu yüksek mısır oranı ile eğer Nikka Coffey Grain Japonya’da değil de Amerika’da üretilseymiş bir Bourbon sınıfına girermiş dedirtiyor…

Nikka Coffey Grain’in diğer bir önemli özelliği ise bu ekspresyonun *Coffey imbiklerinde üretiliyor olması. Bu imbikler üretimin yapıldığı Miyagikyo damıtım evine 1963 yılında İskoçya’dan getirilmiş.

*Coffey imbiklerden kısaca bahsetmek gerekirse, bu imbiklerin genellikle tahıl viski yapımında kullanılan, sürekli damıtım metodunu esas alan imbikler olduğunu hatırlatalım.

Nikka Coffey Grain (Japon Tahıl, %45 abv)

Burun: Oldukça zarif ve tatlı bir burun. Karamel, vanilya ve şekere ek olarak tahıl, limon ve hindistan cevizi. Havalandıkça meşe ve vanilya notaları artıyor.

Damak: Lezzetli ve yumuşak bir damak. Burunda aldığımız karamel, vanilya, ve tahıl notaları damakta da ön planda. Ek olarak hafif meşe ve sütlü çikolata. Oldukça kremamsı bir dokuya sahip.

Bitiş: Uzun, kurutucu ve hafif tatlı bir bitiş.

Genel Yorum: Nikka Coffey Grain kremamsı dokusu ve çok sevdiğim karamel ve çikolata aromaları ile bu kategoride favori viskilerim arasında yer alıyor. Oldukça lezzetli ve hafif bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Japon viskileri tadım notlarım…


Ufak bir not: Tadım öncesi kadehi hafifçe çevirerek/sallayarak içindeki viskinin bardağı nasıl sıvadığına bakmak standart bir tadım hareketidir. Çok kısaca mantığını anlatmak gerekirse, bardağı iyice sıvayan viskilerin kremamsı, dolgun ve ağzı kaplayan viskiler olduğu söylenir.

Fakat bu tadım metot her seferinde doğru bir bilgi vermez. Nitekim bardağı fazlasıyla sıvayan ama yapı olarak dolgun olmayan birçok viski mevcuttur. Bu nedenle bu metoda pek güvenmem, fakat yine de her tadım yaptığımda uygularım.

Bu metodu Nikka Coffey Grain için uyguladığımda bardağın neredeyse tümünü sıvaması oldukça ilgimi çekti. Öyle ki bardağın kenarlarını sıvayan viski adeta dondu kaldı. Daha da ilgimi çeken şey ise testin bu sefer gerçekten viskinin damak profili hakkında doğru bilgi vermesi oldu.

Hem bardağı, hem de damağımı sıvayan oldukça kreması yapısı ile Nikka Coffey Grain, aklımda kalacak bir ekspresyon.

Nikka Coffey Grain
Kremamsı dokusu ve çok sevdiğim karamel ve çikolata aromaları ile tahıl kategorisinde favorilerim arasında. Oldukça lezzetli ve hafif bir viski.
Burun90%
Damak91%
Bitiş88%
Genel90%
90%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)
0%

Bir Yorum Yazın