İskoçya’nın Skye adasında bulunan Talisker damıtımevinin 2013’ün başında çıkardığı Talisker Port Ruighe (okunuşu: Port Riğ), standart olgunlaştırma sürecinden sonra, içlerinde Ruby Port şaraplarının bekletildiği fıçılara alınıp bir süre de bu fıçılarda bekletiliyor.

Bu ek olgunlaştırma işlemi (bitiş) Talisker Port Ruighe’nin daha tatlı, yuvarlak ve zengin bir yapı kazanması sağlıyor.

Talisker Port Ruighe’yi ilk kez Prag’da bulunan ve gittiğim en iyi viski barlarından biri olan Whiskeria Bar’da tatmıştım. 

Talisker Port Ruighe (İskoç Single Malt, %45.8 abv)

Burun: İlk koklama ile deniz esintilerini “Made by the sea” net bir şekilde hissettiriyor. Serin, tuzlu ve isli. Hemen arkasından vanilya, portakal ve beyaz çikolata gibi tatlı notalar geliyor. Yağlı bir viski izlenimi uyandırıyor.

Damak: Deniz etkisi burunda olduğundan daha da etkili. Özellikle turba ve is aromalarının çok daha baskın ve kalıcı olduğunu söyleyebilirim. Burunda aldığım portakal ve çikolata notalarını burada da aldım. Bunlara çok hafif baharat eşlik ediyor. Oldukça dolgun ve yağlı bir viski.

Bitiş: Orta uzunlukta, tuzlu bitter, meşe ve çok hafif portakal.

Genel Yorum: Talisker Port Ruighe’yi biraz Talisker Storm ekspresyonuna benzettiğimi söyleyebilirim. İkisi de oldukça yağlı ve ağzı kaplayan ekspresyonlar. Port Ruighe’yi farklı kılan detay ise, Port fıçılarının verdiği ekstra tatlılık.

Talisker Port Ruighe, isli, tuzlu ve tatlı notaları oldukça başarılı bir dengede sunuyor.

Diğer Talisker Tadım Notları…

Talisker Port Ruighe
Tuzlu ve isli notara Port fıçılarından gelen tatlı aromalar eşlik ediyor. Dengeli bir ekspresyon.
Burun85%
Damak84%
Bitiş84%
Genel84%
84%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (1 Oy)
79%

Bir Yorum Yazın