Viski denildiği zaman akıllara hemen belli başlı markalar gelir. Bu markalara, Johnnie Walker, Chivas Regal, Jack Daniel’s, J&B, Jim Beam veya Ballantine’s gibi tüm dünyada bilinen ve en çok tüketilen viski markalarını örnek gösterebiliriz. 

“Viskiye yeni başladım, nereden başlamalıyım?” sorusu, gerek sosyal medyada gerekse tadımlarda en çok aldığım sorulardan biri. Bu soruyu takiben ise genelde tüketilen viski söyleniyor ve bir sonraki adımın ne olabileceği soruluyor. Bu sorunun cevabını vermek benim benim için hem çok kolay, hem de çok zor… Çünkü her ne kadar viski kelimesi 10-15 marka etrafında dönse de, piyasada yüzlerce marka bulunuyor…

Bu yazımda sizlerle tüm viski markalarını paylaşmam ne yazık ki zor… Fakat veviski.com‘da aradığınız viski markasını ve ekspresyonlarını kolayca bulmanızı sağlayacak bir link paylaşabilirim. Bu sayfadaki tabloda dilediğiniz markayı aratabilir, farklı viskilere ulaşabilirsiniz.

A’da Z’ye Tadım Notlarım– veviski.com’da tüm viski tadım notlarına ve bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz!

“Viskiye yeni başladım, nereden başlamalıyım?” sorusuna gelecek olursak; merak ve ilgi alanınıza göre istediğiniz yerden başlamak mümkün. Fakat viskiye yeni başlayan damakların biraz daha hafif viskilerle başlamasında ve vitesi sonra yükseltmesinde fayda var.

Tanışık olduğunuz viski markalarının farklı ekspresyonlarını tatmak ve deneyimlemek önemli. Fakat zaman zaman komfor alanından çıkarak, daha önce hiç denemediğiniz markaların farklı edisyonlarını denemek de damağınızı zenginleştirmek ve viski kültürünüzü geliştirmek için önemli.

Viskiye yeni başlayan damaklar için uygun olduğunu düşündüğüm hafif ve zarif viskiler…

Tıpkı viski markalarında olduğu gibi viski ülkelerinden bahsederken de aynı durumdan bahsedebiliriz. İskoçya, İrlanda, Amerika, Kanada, Japonya gibi ülkeler viskinin ana ülkeleri olarak adlandırabilir. Bu ülkeler gerek tarihleri, gerekse sektördeki payları ile “Ana Viski Ülkeleri” arasında yer almayı hak ediyorlar. 

Bu ülkeler dışında da viski üreten onlarca ülke bulunuyor. Özellikle son yıllarda bu ülkelere farklı yerlerin de eklendiğini görüyoruz. Avustralya, İtalya, Fransa, Tayland, Belçika, İsveç, İsviçre, İsrail ve Almanya bunlara birkaç örnek…

Yeri gelmişken artık üretimi olmayan ilk ve tek Türk Viskisi olan Ankara Viskisi‘nden bahsetmemek olmak. Ankara viskisinin hikayesi ve tadım notlarım için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Tıpkı viski markalarında olduğu gibi ülkeler konusunda da aynı şeyleri söyleyebiliriz. Ana viski ülkelerine ek olarak farklı ülkelerin viskilerini tatmak, benzerlikleri ve farklılıkları deneyimlemek gelişimi açısından oldukça önemli.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viskiye dair temel bilgileri paylaştığım “Viski Bilgileri” bölümüne göz atabilirsiniz..

Leave a Reply

Your email address will not be published.