veviski.com’un yazarı ve viski eğitmeni Barış Mercan tarafından yapılan tadım atölyelerinde, viski başta olmak üzere içki kültürüne derin bir yolculuğa çıkıyoruz. Viski kültürüne dair her şeyin konuşulacağı bu eğitimimize viski tarihi, üretim süreçleri, ve farklı viski türleri gibi konuların yer aldığı oldukça zengin bir anlatımla başlıyoruz.

Anlatım sonrasında yapılan tadımla beraber farklı örnekler tadarak hem viski tadımının inceliklerine ve aromaların bizleri çıkardığı yolculuğa odaklanıyoruz, hem de ülkeler, bölgeler ve markalar arasındaki farklılıkları ve bu farklılıklara neden olan faktörleri konuşuyoruz. Bu anlatımla beraber eğitmenimiz Barış Mercan’ın İskoçya başta olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı gezilerden perde arkası bilgileri ve keyifli hikayeleri dinliyoruz.

Hem canlı, hem de online olarak organize edilebilen tadım atölyeleri, viski kültürüne giriş yapmak isteyenlere olduğu gibi, bu konuda bilgi sahibi olup kendini geliştirmek isteyen kişilere de hitap etmektedir.

Arkadaş grubunuza veya şirketinize özel tadım atölyeleri düzenlemek ve detaylı bilgi almak için Instagram (@barismercan) hesabıma veya hello@speyconsultancy.com mail adresine mesaj atabilirsiniz.

Gruplara ve şirketlere özel olarak organize edilen tadımlara ek olarak, karma katılımcıların yer aldığı düzenli şekilde yapılan tadımlara da katılım sağlayabilirsiniz. Bu tadım atölyelerinin farklı temaları bulunuyor. Bunlardan bazıları: Viski Kültürüne Giriş, İskoç Viskileri, İrlanda Viskileri, Amerikan Viskileri, Single Malt tadımı, İsli Viskiler, Dünya Ülkeleri, Viski & Puro, Viski Kokteylleri, Viski & Çikolata, Viski & Yemek eşleşmesi…

Takvimde olan tadımlarını sosyal medya üzerinden (@barismercan) hesabımdaan veya bu saydafan takip edebilirsiniz.

*Tadımlarının amacı, bu kültüre ilgi duyan ve ortak zevkler taşıyan insanları bir araya getirmek ve keyifli zaman geçirmektir. Tadımların herhangi bir reklam, ürün satışı veya tanıtımı gibi bir amacı bulunmamaktadır.