“Viskinin en iyi eşlikçisi iyi bir dosttur” mottosundan yola çıkarak kurduğumuz Türkiye’nin en genç viski tadım kulübü “WhiskyTalks‘un 2. tadımını 9 şubatta gerçekleştirdik.

2017’nin de ilk tadımı olan bu gecede temamız İskoç viskileriydi. Menümüzde İskoçya’nın farklı bölgelerinden çok farklı profillerde viskiler vardı.

İskoç gecesinde günün menüsü şu şekildeydi:

  • Dimple 15
  • Cardhu 12
  • Glenkinchie 12
  • Caol Ila 12
  • Talisker 10
  • Ardbeg 10

Bu tadımda amacımız viskileri değerlendirmeye ek olarak bulundukları bölgelerin karakteristik özelliklerini de anlamak oldu.

Viskileri 4 başlık altında değerlendirdik: burun, damak, bitiş ve genel.

Öncelikle bu tarz tadımlarda yani fazla miktarda viskilerin olduğu durumlarda tavsiyem en hafif yani en düşük alkol oranına sahip viski ile başlamanız. Eğer karışık giderseniz alkolün etkisini daha çok hissedebilirsiniz.

Buna ek olarak kendi tecrübelerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki alkol oranı yüksek bir viski sonrasında hafif bir viski içmeniz ile bunun tam tersini yapmanız arasında aldığınız tat anlamında farklılıklar olacaktır.


Gelelim gecenin tadım notlarına;

Tadımda açılışı İskoç harman viski kategorisinde olan Dimple Gold Selection (%40 abv) ile yaptık. Hiç tartışmasız bu viskinin en dikkat çekici kısmı adeta bir parfüm şişesine benzeyen şişe tasarımı. İlk kez 1890 yılında çıkan bu üçgen şişe tasarımı 1958 yılında da tescilli bir tasarım oluyor.

Dimple Golden Selection, burunda bal, vanilya, üzümlü kek; damakta tarçın, bisküvi ve esmer şeker notalarına sahip ipeksi, yumuşak içimli bir harman.

Bir sonraki viskimiz Speyside bölgesiden Cardhu (%40 abv) oldu. Cardhu da Dimple ile benzer olarak tatlı bir viski olmakla beraber biraz daha meyvemsi ve zengin karakterli olduğunu görüyoruz.

Cardhu daha ilk koklamada herkese tek bir ağızdan armut dedirtiyor… Armuta ek olarak bal, vanilya, kayısı ve çok az is. Damakta burundaki meyvemsi notalara malt, meşe ve tarçın ekleniyor. Bitişte ise yine meyve, bal ve meşe notalarının hakim olduğu kısa bir kapanış.

Cardhu’nun Johnnie Walker harmanlarında önemli bir yeri olduğunu da belirtmek gerekiyor. Speyside viskisi geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen ve yakın zamanda tattığım Johnnie Walker Blenders’ Batch Red Rye Finish’in harmanında da bulunan bulunan 4 viskiden biri. (Blenders’ Batch Tadım Notları)

%40 alkol oranına sahip 2 viskiden sonra vitesi biraz büyütmenin vakti geldi. Sıradaki viskimiz bir Lowland single maltı olan Glenkinchie 12‘ydi. %43 alkol oranına sahip Glenkinchie aynı zamanda Türkiye’de satışı olan tek Lowland viskisi.

Glenkinchie 12 için kısaca tadım notlarımız şu şekilde oldu: Burunda tatlı aromalar (vanilya ve portakal), tahıl, odun ve çimen. Damakta burunla benzer bir profil. Portakal, limon yoğun, çimensi ve acıbadem. Sıcak bir damak… Bitişte ise oldukça kurutucu, bol baharatlı ve orta uzunlukta.

Tadımdaki Island bölgesi temsilcimiz bir önceki tadım aktivitemiz “Smoke & Sides” gecesinden de bildiğimiz Skye adası maltı Talisker 10 (%45,8 abv) oldu. Talisker 10 için en sevdiğim viskilerden biri diyebilirim.

Burunda kokladığınız anda içinizi ısıtacak keskin bir alkol, yoğun is, tuz, istiridye ve hafif portakal. Damakta oldukça dolgun ve yağlı. Burundaki alkolün keskinliği azalıyor ve füme ve isli aromalar öne çıkıyor. Buna ek olarak yosun tuz, yanık esmer şeker, karabiber ve tarçın. Bitiş ise upuzun yoğun meşe ve metalik.

Kapanışı tam bir turba bombası Ardbeg 10 (%46 abv) ile yaptık.

Daha tadıma geçmeden şişenin mantarı açıldığı anda Islay etkisi tüm odayı sarmıştı. Burunda yoğun bir turba, yanık oldun, araba lastiği ve mentol. Bunlara ek olarak gerilerde kendini hissettiren limon ve karamel.

Damakta da burun ile aynı şekilde yoğun turba ve yanık meşe. Ardbeg 10 için içilen değil çiğnenen viskilerden diyebiliriz. Oldukça dolgun ve kremamsı yapısı tüm damağı kaplıyor. Vanilya ve kahve (hatta yakın zamanda içtiğim Starbucks Sumatra çekirdekleri diyebilirim) notaları da olduça hissedilir düzeyde.

Upuzun yağlı bir bitiş. Turba, deri, anason, vanilya ve karabiber.

Tüm viskileri denedikten sonra her tadımda olduğunu gibi genel olarak tüm ekspresyonları yorumladık. En öne çıkan viski, dakikalar sonra bile damakta kendini hissettiren Ardbeg 10 oldu. Islay’lı turba canavarı herkesten tam puan aldı.

2. sırayı Talisker 10 ile Cardhu 12 paylaştı. Fakat Talisker 10’u WhiskyTalks’un bir önceki tadımında da değerlendirdiğimiz için daha çok Cardhu üzerinde durduk. Cardhu 12 ile ilgili herkesin aklında kalan 3 şey vardı: Lezzetli, parfüm gibi ve armut aroması.

Bir sonraki tadımda görüşmek üzere…

Sláinte!

Leave a Reply

Your email address will not be published.