Suntory’s multi award-winning Japanese single malt from Yamazaki, the oldest whisky distillery in Japan. Yamazaki 18 Year Old was launched in 1992. It’s a blend of malt whiskies from Yazamaki distillery that aged for at least 18 years in three types of casks. Around 80% of the liquid is matured in sherry butts, while the remaining whisky spent its years in American and Japanese oak (Mizunara) casks.

Yamazaki 18 Year Old (Japanese Single Malt, 43%)

Nose: Starts with rich fruits such as raisin, apricot, red apples, jam and caramel. Sherry cask influence is quite visible, but I wouldn’t say it’s heavily sherried. Quite soft and pleasant. Sherry character is followed by oak, malt and cedar.

Palate: The sherry character hits the palate first with blackberry, strawberry jam and dark chocolate. More fruits such as orange, apple and peach. Followed by malt, charred oak, blackpepper, sandalwood and cinnamon. Perfectly balanced and full bodied. Mouth coating, oily feel.

Finish: A long and smooth finish with oak spices, malt and jam.

Yamazaki 18 Year Old is without a doubt an amazing Japanese whisky even tough it’s quite hard to find nowadays and even if you find it, price tag makes it quite hard to reach… Compared to Yamazaki 12 or Yamazaki Distillers Reserve, 18 years old offers a much darker, full bodied but still masterfully balanced character. Truly a masterpiece.

Price at the time of tasting: £1,100 – Available from Whisky Exchange


Yamazaki 18 Year Old, Japon viski devi Suntory’nin 1992 satışa sunduğu bol ödüllü şişelemesi. 18 yıl boyunca şeri, bourbon ve Japon meşesi (Mizunara) olmak üzere 3 farklı fıçıda olgunlaşmış viskilerin harmanından oluşan bu Single Malt, 43% alkol derecesiyle şişelenmiş. Olgunlaşmanın yaklaşık olarak 80% şeri fıçılarda gerçekleştiği iddia ediliyor.

Burun: Kuru üzüm, kayısı, kırmızı elma, karamel ve reçel notaları ile şeri karakterinin çok belirgin olduğu bir burun. Şeri karakteri yoğun olmasına rağmen ağır bir viski demek doğru olmaz, zira burunda fazlasıyla yumuşak ve hoş bir dokusu var. Şeri karakterini meşe, malt ve sedir ağacı takip ediyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da ilk olarak şeri karakteri hissediliyor. Çilek reçeli, böğürtlen, siyah çikolata gibi koyu tatlı aromaları portakal, elma ve kayısı gibi bol meyveli tatlar takip ediyor. Arkasından malt, kavruk meşe, sandal ağacı ve tarçın nüansları hissediliyor. Ağzı sıvayan, dolgun bir yapıda ama çok dengeli.

Bitiş: Malt, reçel ve meşe baharatlarıyla uzun ve sıcak bir bitiş.

Japon viskisini merak eden herkesin bu viskiyi deneyimlemesini çok isterdim. Çünkü bu viski yoğun aromalar sunarken bunun nasıl dengeli ve zarif bir şekilde yapılabildiğinin harika bir örneği. Son yıllarda genel olarak artan Japon viski fiyatları nedeniyle bu şişenin fiyatı da ne yazık ki koleksiyonluk şişe seviyesine ulaşmış durumda. Bununla beraber bulması da giderek zorlaşıyor. Fakat bu olumsuzlukları kenara koyarsak Yamazaki 18 için tam anlamıyla bir baş yapıt diyebilirim.

20092022

Yamazaki 18 Year Old
Burun/Nose94%
Damak/Palate94%
Bitiş/Finish92%
93%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.