Yamazaki Distiller’s Reserve, Suntory‘e ait Yamazaki damıtımevinin Bordeaux şarap, şeri ve Mizunara Japon meşelerinde olgunlaştırıp, 43 derece alkol seviyesi ile şişelediği bir ekspresyon. 1923 yılında Japonya’nın Osaka bölgesinde kurulan Yazamaki damıtımevi, Japonya’nın ilk viski damıtımevi olma özelliğini taşıyor.

Japon viskileri hakkında daha detaylı bilgi için, ülkedeki viski kültürü ve markarını anlattığım “Japon Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz. Dilerseni Podcast’imi de dinleyebilirsiniz.

Yamazaki Distiller’s Reserve (Japon Single Malt, %43 abv)

Burun: İlk koklamayla beraber çiçeksi notalar kendini gösteriyor. Oldukça taze ve parfümsü. Bu karakteri yeni yıkanmış çamaşır kokusu olarak tarif edebilirim. Çok hafif kahve likörü kokusu da hissettim. Çiçeksi notaları hindistan cevizi, kırmızı meyveler, elma gibi meyvemsi kokular takip ediyor. Kadeh biraz havalandıkça şeker, bal ve çikolatamsı notalar belirginleşti. Gerçekten çok zengin bir karaktere sahip. Her koklamada farklı bir nota hissediyorsunuz.

Damak: Kırmızı meyveler ve baharat aromaları oldukça belirgin. Ahududu, incir, üzüm gibi zengin meyvemsi tatlara karamel, meşe ve hafif karabiber eşlik ediyor. Sanki reçel yermişsiniz gibi… Gövdeli ve aromatik.

Bitiş: Fazlasıyla uzun. Tarçın, elma ve vanilya.

Genel Yorum: Yamazaki Distiller’s Reserve fazlasıyla zengin ve güçlü bir ekspresyon. Özellikle burunda her koklamada farklı bir zenginlik gösteriyor. Damakta ve bitişte de aynı zenginliğe devam ederek keyifli bir içim sunuyor. 

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Japon viskileri tadım notları için…

Yamazaki Distiller's Reserve
Kırmızı meyveler, çiçeksi notalar ve baharatlı tatlar... Çok zengin ve gövdeli bir ekspresyon.
Burun91%
Damak90%
Bitiş90%
Genel89%
90%Overall Score
Reader Rating: (7 Votes)
74%

Leave a Reply

Your email address will not be published.