& Viski, viski kültürüne olan merak ve tutku üzerine kurulmuş bir paylaşım sitesidir. & Viski’nin en büyük amacı Türkiye’de yeni oluşmakta olan viski kültürüne katkı sağlamaktır. Bunu yaparken de olabildiğince yeni ve farklı şeyler deneyerek, keşfederek ve deneyimleyerek viski tutkunları ile paylaşmaktır.

& Viski, internetin en prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilen ve “İnternetin Oscar Ödülü” olarak nitelendirilen Altın Örümcek Ödüllerinde “En İyi Bireysel Blog” kategorisinde birincilik kazanmıştır. “Dünyanın en çok ziyaret edilen viski blogları” arasında yer alan & Viski, aynı zamanda Dünyanın en iyi viski bloglarının olduğu “Feedspot Top 40 Whiskey Blogs” listesinde de kendine yer bulmuştur.

& Viski’yi Facebook, Twitter ve Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. İletişim için: info@veviski.com


Yazar hakkında;

Viskiyle tanışmam çok uzun yıllar öncesine dayansa da, viskiye olan tutkum ve merakım yüksek lisans için gittiğim Nottingham’da başladığını söyleyebilirim.

İngiltere öncesinde genel olarak, birçoğumuzun bildiği popüler Blended ve Bourbon markalarıyla tanışıklığım vardı. Fakat viskinin zengin dünyasıyla, Nottingham’da sıkça gittiğim pub’larda keşfettim diyebilirim. 

Gittiğim publarda, belki biraz İskoçya’ya yakın olmamın, biraz da belki de gittiğim pubların şans eseri zengin viski menülerine sahip olması nedeniyle, daha önce hiç duymadığım ve tatmadığım yüzlerce çeşit viskiyle karşılaşıyordum.

Bir gün, her zaman içtiğim markaları bir kenara koyup ve nerdeyse her gün karşıma çıkan bu farklı viskilerden birkaçını denemek istedim.

İlk denediğim viski adıyla ilgimi çeken Singleton 12 oldu. Hemen sonrasında ise Talisker 10‘u tercih ettim. Singleton adeta bir parfüm gibi meyvemsi aromalara sahipken, Talisker’de tuzlu ve isli füme aromalar bulunuyordu.

2 viski arasındaki bu fark beni çok şaşırtmıştı. “Bu fark nereden kaynaklanıyor, biri meyvemsi iken diğeri nasıl tuzlu oluyor, iki viski de aynı şekilde mi üretiliyor, renkleri neden farklı, şişelerin üzerinde yazan farklı yıl ibareleri ne anlama geliyor” gibi sorular aklımda belirmeye başlamıştı bile…

Büyük bir merak ile bu soruların cevaplarını öğrenmek için viski ile alakalı ne bulduysam okumaya başladım. Okudukça öğrenmeye, öğrendikçe de daha çok merak etmeye ve tatmaya başladım. Viski konusunda birçok eğitim ve tadıma katıldım.

Zamanla viski sosyal yaşantımda da kendine daha çok yer bulmaya başladı ve viskiye olan bu ilgim yakın çevrem tarafından da benimsenmeye başladı. Yakın arkadaşlarımla buluştuğum zamanlarda ya viski tadar, ya da viski konuşur olmuştuk. Zamanla bu tadımlar ve viski hakkındaki sohbetler hem benim için, hem de arkadaşlarım için çok keyif aldığımız aktiviteler haline geldi.

Yazmayı ve paylaşmayı çok seven biri olarak, viskiye dair tüm bu öğrendiklerimi ve keşiflerimi, diğer bir deyişle “Viski Serüvenimi” neden başka viski tutkunları ile paylaşmayayım dedim ve ortaya & Viski çıktı…

Keyifle takip etmeniz dileğiyle…

Barış Mercan