Barış Mercan, üniversite eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünde tamamlamıştır. Nottingham Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra özel sektörde satış ve pazarlama alanlarında çalışmıştır.

2016 yılında veviski.com (veviski) viski kültürü platformunu açarak uzun yıllardır büyük ilgi duyduğu viski kültürüne dair yazılar yazmaya ve paylaşımlar yapmaya başlamıştır. Kısa sürede dünyanın en çok takip edilen viski bloglarından biri olan ve “En İyi Viski Blogları” listesine giren veviski.com, 2018 yılında Altın Örümcek Ödüllerinde “En İyi Bireysel Blog Ödülünü” kazanmıştır.

Bu süre zarfında başta İskoçya, İrlanda, İngiltere ve Küba olmak üzere farklı ülkelerde damıtımevleri gezerek, fuarlar ve eğitimlere katılarak içki ve puro kültürüne dair bilgilerini zenginleştirmiştir.

Barış, başta Edinburgh Whisky Academy Diploma in Single Malt, Art of Tasting, Introduction to Whisky Certificate ve Scotch Whisky Course viski sertifikaları olmak üzere, şarap (Wset Level 1 ve Level 2), Puro (Sautter Cuban Cigar Training), Rakı (Anason Akademi) ve Cin alanlarında da çeşitli eğitimlere ve sertifikalara sahiptir.

Viski ve içki kültürüne dair yazılar yazan, araştırmalar yapan, içerik üreten, tadımlar, eğitimler ve turlar düzenleyen Barış Mercan, viski serüvenine Londra’da devam etmektedir.


Viski serüvenim nasıl başladı?

Viskiyle tanışmam çok uzun yıllar öncesine dayansa da, viskiye olan tutkum ve merakım yüksek lisans için gittiğim Nottingham’da başladığını söyleyebilirim.

İngiltere öncesinde genel olarak, birçoğumuzun bildiği popüler Blended ve Bourbon markalarıyla tanışıklığım vardı. Fakat viskinin zengin dünyasıyla, Nottingham’da sıkça gittiğim pub’larda keşfettim diyebilirim. Gittiğim publarda, birbirinden zengin viski menüleriyle karşılaşıyor ve daha önce hiç duymadığım ve tatmadığım yüzlerce çeşit viskiler görüyordum.

Bir gün, her zaman içtiğim markaları bir kenara koyup ve nerdeyse her gün karşıma çıkan bu farklı viskilerden birkaçını denemek istedim. İlk denediğim viski adıyla ilgimi çeken Singleton 12 oldu. Hemen sonrasında ise Talisker 10’u tercih ettim. Singleton adeta bir parfüm gibi meyvemsi aromalara sahipken, Talisker’de tuzlu ve isli füme aromalar bulunuyordu.

2 viski arasındaki bu fark beni çok şaşırtmıştı. “Bu fark nereden kaynaklanıyor, biri meyvemsi iken diğeri nasıl tuzlu oluyor, iki viski de aynı şekilde mi üretiliyor, renkleri neden farklı, şişelerin üzerinde yazan farklı yıl ibareleri ne anlama geliyor” gibi sorular aklımda belirmeye başlamıştı bile…

Büyük bir merak ile bu soruların cevaplarını öğrenmek için viski ile alakalı ne bulduysam okumaya başladım. Okudukça öğrenmeye, öğrendikçe de daha çok merak etmeye ve tatmaya başladım. Viski konusunda birçok eğitim ve tadıma katıldım.

Zamanla viski sosyal yaşantımda da kendine daha çok yer bulmaya başladı ve viskiye olan bu ilgim yakın çevrem tarafından da benimsenmeye başladı. Yakın arkadaşlarımla buluştuğum zamanlarda ya viski tadar, ya da viski konuşur olmuştuk. Zamanla bu tadımlar ve viski hakkındaki sohbetler hem benim için, hem de arkadaşlarım için çok keyif aldığımız aktiviteler haline geldi.

Yazmayı ve paylaşmayı çok seven biri olarak, viskiye dair tüm bu öğrendiklerimi ve keşiflerimi, diğer bir deyişle “Viski Serüvenimi” neden başka viski tutkunları ile paylaşmayayım dedim ve ortaya “veviski.com” çıktı…

Keyifle takip etmeniz dileğiyle…

Barış Mercan


veviski.com, viski kültürüne olan merak ve tutku üzerine kurulmuş bir paylaşım sitesidir. veviski’nin en büyük amacı Türkiye’de yeni oluşmakta olan viski kültürüne katkı sağlamaktır. Bunu yaparken de olabildiğince yeni ve farklı şeyler deneyerek, keşfederek ve deneyimleyerek viski tutkunları ile paylaşmaktır.

Viski kültürü paylaşımlarımı Facebook, Twitter ve Instagram sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

İletişim için: ve.viski@gmail.com