2007 Dünya Viski Ödüllerinde en iyi single malt seçilen Talisker 18, Şeri ve Bourbon fıçılarında 18 yıl olgunlaştırıldıktan sonra %45,8 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Talisker 18 (İskoç Single Malt, %45,8 abv)

Burun: Odunsu, tuzlu ve meyvemsi aromalara vanilya ve çikolata eşlik ediyor. Oldukça yuvarlak ve ferah. Likörümsü ve hafif yanıksı kokulara ek olarak yosun ve meşe.

Damak: Baharatlı ve füme aromalar ön planda. Onları portakal, lime, tuz ve bitter takip ediyor. Oldukça lezzetli… Buruna kıyasla çok hafif daha yakıcı fakat hala yumuşak ve dengeli. Ağzı kaplayan pürüzsüz bir dokusu var.

Bitiş: Uzun, yumuşak, isli, baharatlı ve hafif tuzlu bir bitiş. Geride meşe ve portakal aromalarını almak da mümkün.

Genel: Talisker 18 için kısaca “Baharatlı, isli ve tatlı notaların müthiş uyumu” diyebilirim. En sevdiğim viski markası Talisker’in bu ekspresyonu kesinlikle denediğim en iyi viskilerden biri…

Bir viskiyi ilk kez nerede ve nasıl tattığım benim için önemlidir. Çünkü bulunduğum mekan ve o mekandan aldığım keyif, beğenmediğim ekspresyonları bile unutulmaz kılmaya yetebiliyor. Talisker 18’i ilk kez Londra’da bulunan ve dünyanın en güzel viski barlarından biri olan Milroy’s‘da denemiştim. Bu nedenle, sadece bulunduğum mekan bile Talisker 18’i benim için unutulmaz yapmaya yetiyor…

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Talisker tadım notlarım…

Talisker 18
Baharatlı, isli ve tatlı notaların müthiş uyumu. Tek kelimeyle mükemmel!
Burun97%
Damak96%
Bitiş96%
Genel96%
96%Genel Puan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.