Glenfiddich 15, Speyside denildiğinde akıllara ilk gelen damıtımevlerinden biri olan Glenfiddich’in 15 yıllık ekspresyonu. Olgunlaşma süresince 3 farklı fıçıya giren Glenfiddich 15 (Şeri, Burbon ve yeni meşe), *Solera yöntemi ile üretilen bir viski olarak kendini farklı bir yerde konumlandırıyor.

*Solera derinlemesine işlenebilecek oldukça kompleks ve bir o kadar da keyifli bir konu. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda Solera hakkında daha detaylı bir yazı paylaşacağım. Yine de Glenfiddich 15’ten bahsederken Solera’dan da kısaca bahsetmek gerektiğine inanıyorum.

Solera yöntemi şarap, şeri, brendi, bira ve hatta sirke yapımında bile kullanılan bir olgunlaştırma yöntemidir. Bu yöntemin amacını, kısaca, farklı fıçılarda bulunan türlü yaşlardaki viskileri belli bir harmoni ile karıştırıp olgunlaştırdıktan sonra, dev ahşap bir tankta harmanlayarak ortaya dengeli ve kaliteli bir viski ortaya çıkarmak olarak özetleyebiliriz.

Glenfiddich 15 Solera (İskoç Single Malt, %40 abv)

Burun: Oldukça yumuşak, narin bir burun. Yeşil elma, armut, bal ve vanilya ön planda. Hafif sütlü çikolata ve bisküvi notaları da almak mümkün.

Damak: Tatlı ve meyvemsi aromalar ön planda. Şeker, bal, vanilya ve elma. Bunlara ek olarak 15 yıllık olgunlaşmanın getirdiği hafif bir meşe aroması. Zencefil ve tarçın gibi baharatların verdiği hafif bir yakıcılık var, fakat hiç rahatsız etmiyor, oldukça dengeli. Kremamsı ve kolay içimli bir ekspresyon.

Bitiş: Orta uzunlukta zencefil, bal, çok hafif karabiber.

Genel: Glenfiddich 15’i ilk kez bir dikey tadımda içmiştim. Tadımda Glenfiddich’in 12, 15 ve 18 yıllık ekspresyonları vardı. O günün kazananı benim için 15 olmuştu. Bu tadım sonrasında Glenfiddich’in birçok farklı ekspresyonunu içme fırsatım oldu, fakat 15’in yeri benim için hep ayrı oldu.

Glenfiddich 15’in markanın en sevdiğim ekspresyonu olduğunu söyleyebilirim, şimdilik…

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Glenfiddich tadım notlarım…

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Glenfiddich 15 Solera
Burun89%
Damak89%
Bitiş88%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (19 Votes)
82%

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.