Nikka Coffey Grain sadece adıyla bile aslında hakkında bilmemiz gereken detayları anlatan bir viski. Öncelikle Nikka Coffey Grain’in, tahıl (Grain) viski kategorisinde yer aldığını söyleyerek başlayayım. Tahıl karışımında %95 oranında mısır, %5 oranında da maltlanmış arpa bulunuyor. Bu yüksek mısır oranı ile eğer Nikka Coffey Grain Japonya’da değil de Amerika’da üretilseymiş bir Bourbon sınıfına girermiş dedirtiyor…

Nikka Coffey Grain’in diğer bir önemli özelliği ise bu ekspresyonun *Coffey imbiklerinde üretiliyor olması. Bu imbikler üretimin yapıldığı Miyagikyo damıtım evine 1963 yılında İskoçya’dan getirilmiş.

*Coffey imbikleri genellikle tahıl viski yapımında kullanılan, sürekli damıtım metodunu esas alan imbiklerdir.

Nikka Coffey Grain (Japanese Grain Whisky, 45% abv)

Burun: Oldukça zarif ve tatlı bir burun. Karamel, vanilya ve şekere ek olarak tahıl, limon ve hindistan cevizi. Havalandıkça meşe ve vanilya notaları artıyor.

Damak: Lezzetli ve yumuşak bir damak. Burunda aldığımız karamel, vanilya, ve tahıl notaları damakta da ön planda. Ek olarak hafif meşe ve sütlü çikolata. Kremamsı bir dokuya sahip.

Bitiş: Orta uzunlukta, kurutucu ve hafif tatlı bir bitiş.

Genel Yorum: Nikka Coffey Grain, kremamsı dokusu ve çok sevdiğim karamel ve çikolata aromaları ile bu kategoride favori viskilerim arasında yer alıyor. Kompleks bir içim sunmasa da oldukça lezzetli ve hafif bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Japon viskileri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Tüm Japon viskileri tadım notlarım…

Japon Viskilerinin Doğuşu…


Ufak bir not: Tadım öncesi kadehi hafifçe çevirerek/sallayarak (Swirl) içindeki viskinin bardağı nasıl sıvadığına bakmak standart bir tadım hareketidir. Bardağı iyice sıvayan viskilerin kremamsı, dolgun ve ağzı kaplayan viskiler olduğu söylenir.

Bu metot her seferinde doğru bilgi vermez. Nitekim bardağı fazlasıyla sıvayan ama dolgun olmayan birçok viski mevcut. Fakat ben yine de her tadımda biraz da alışkanlık nedeniyle uygularım.

Bu metodu Nikka Coffey Grain için uyguladığımda bardağın neredeyse tümünü sıvaması oldukça ilgimi çekti. Öyle ki bardağın kenarlarını sıvayan viski adeta dondu kaldı. Daha da ilgimi çeken şey ise testin bu sefer gerçekten viskinin damak profili hakkında doğru bilgi vermesi oldu. Hem bardağı, hem de damağımı sıvayan oldukça kremamsı yapısı ile Nikka Coffey Grain, aklımda kalacak bir ekspresyon.

Nikka Coffey Grain
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
83%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.