Lagavulin 8, markanın 2016’da kuruluşunun 200. yılını kutlama amacıyla çıkardığı bir ekspresyon. Bu ekspresyon aynı zamanda, 1880’lerde Lagavulin damıtımevini ziyaret eden ve sonrasında markanın 8 yıllık ekspresyonlarına hayranlığını dile getiren ünlü viski tarihçisi Alfred Barnard’a da adanmış bir viski. Öyle ki, şişenin üzerinde Barnard’ın viski hakkındaki yorumlarına yer verilmiş.

Avrupa ve Amerikan meşe fıçılarda 8 yıl kadar olgunlaştırılan Lagavulin 8, 48% alkol oranıyla şişelenmiş. Çıkacağını duyduğum andan itibaren tatmayı heyecanla beklediğim Lagavulin 8’i ilk kez, Amsterdam’da gittiğim L&B Whiskycafe‘de deneme fırsatım olmuştu.

Lagavulin 8 (Scotch Single Malt, 48% abv)

Burun: İlk koklamayla Lagavulin olduğunu hissettiren bir burun. Yoğun turba ve ilaçsı kokulara karamel, tuz, hafif meyve ve baharatlı notalar eşlik ediyor. Genç bir viski olduğunu biraz hissettiriyor ama genel olarak burunda dengeli diyebilirim.

Damak: Yumuşak başlayıp hızla ısınan ilginç bir damak. Burunda olduğu gibi yoğun turba karakteri yoğun. Kül, tuzlu karamel ve beyaz karabiber tatlarına yanık meşe ve acı bitter eşlik ediyor. Vahşi bir viski.

Bitiş: Turbalı, baharatlı, hafif yakıcı orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Lagavulin 8’i değerlendirmek için markanın standart ekspresyonu 16 ile kıyaslamak en mantıklısı. 16’ya göre en önemli fark 8’i çok daha vahşi ve ne yazık ki dengesiz bir viski olması. Burunda genç karakterine rağmen keyifli bulsam da damakta biraz dengesiz ve gövdesi düşük bir ekspresyon. Kör bir tadımda 8 yıldan daha genç bir viski olduğunu söyleyebilirdim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notlarım…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Lagavulin 8
Burun84%
Damak83%
Bitiş82%
83%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.