Talisker 10, İskoçya’nın Skye adasında bulunan Talisker damıtımevinin standart ekspresyonu. 10 yıllık olgunlaştırma süresine sahip ekspresyon, 45.8 alkol derecesi ile şişeleniyor. Talisker 10 aynı zamanda içinde Lagavulin 16, Glenkinchie 12, Cragganmore 12, Oban 14 gibi ikonik tek maltların bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde de yer alıyor.

İskoçya viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Talisker 10 (İskoç Single Malt, 45.8% abv)

Burun: Kokladığınız anda içinizi ısıtacak keskin bir alkol kokusuna sahip. İs severleri fazlasıyla tatmin edecek yoğunlukta bir is… Ada etkisini tuz ve istiridye notaları ile hissediyoruz. Hafif tatlı portakal ve ona eşlik eden yoğun meşe.

Damak: Oldukça dolgun ve yağlı bir dokusu var. Burundaki alkolün etkisi damakta azalıyor, daha dengeli bir seviyeye geliyor. Alkolün etkisinin azalmasıyla füme ve isli aromalar öne çıkıyor. Meşe ve karamel. Damaktaki tatlılık için yanık bir esmer şeker gibi diyebiliriz. Ağızda hafif bir metalik tat hissetmek mümkün. Karabiber ve kimyon notaları damağı çok hafif yakıyor. Ada etkisi damakta yine karşımıza çıkıyor, yosun ve tuz…

Bitiş: Uzun, kekremsi. Yutkunduktan 1-2 nefes sonrası bile Talisker damakta kalıyor. Bitişte yoğun meşe ve metalik tatlar öne çıkıyor.

Genel YorumTalisker 10 için içimdeki cimriyi ortaya çıkaran bir viski diyebilirim… Bitmesine yakın elim şişeye daha az gitmeye başlar ve son kalan kısmını içmem neredeyse birkaç hafta alır. Evime gelen misafirlerle viski içmek en büyük keyiflerimden biri olsa da, Talisker 10’u viski barımda arkalara saklamışlığım da vardır…

Her ne kadar favori viskim dönemden döneme değişse de, Talisker 10 her zaman en keyifle içtiğim viskiler arasında yer alıyor.

Ufak Bir Tavsiye: Talisker 10’u füme tatlar ve deniz ürünleri ile çok yakıştırıyorum. Füme peynir, deniz pastırması ve füme uskumru benim şu ana kadar Talisker 10 ile denediğim ve çok uyumlu bulduğum eşlikçiler.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notlarım…

İskoç Viskileri Hakkında Her Şey…

Diğer Talisker tadım notlarım…

Talisker 10
İsli, füme ve hafif tatlı aromaların müthiş uyumu. İsli viskileri sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir viski.
Burun89%
Damak89%
Bitiş88%
Genel89%
89%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (79 Votes)
58%

6 Responses

 1. trjedissOğuzhan

  Talisker 10 y.o. ‘ u az önce tatma fırsatı buldum. Bir Ankara’lı olarak kokusu denize ilk girip çıktıktan sonra o burnunuza gelen yoğun tuz kokusunu andırdı. Aldığım tat yopun ve yağlı bir içki olduğunu hissettirdi fakat sona doğru aldığım o karamelize şeker de ayrı bir zevkti. Talisker gerçekten bekledğim gibiydi bir sonraki keşfimde Lagavulin’i işleyeceğim. Keyifli içimler :))

  Cevapla
  • Burak Aktan

   Al benden de o kadar.. İçmeden önce 5-10 dakika mantarı kokluyorum, sonra bardağa koyuyorum bir 5-10 dakika da bardakta kokluyorum. Aşağı yukarı 10 dakikada bir yudum alıyorum…Tatmin böyle bir şey 😉

   Cevapla
 2. Volkan

  Talisker vazgeçilmezler listemde ilk 3 sırada. Benim için özellikle yaz aylarında çok keyifle tükettiğim bir viski.

  Cevapla

Bir Yorum Yazın