Talisker 10, İskoçya’nın Skye adasında bulunan Talisker damıtımevinin standart ekspresyonu. 10 yıllık olgunlaştırma süresine sahip ekspresyon, 45.8 alkol derecesi ile şişeleniyor. Talisker 10 aynı zamanda içinde Lagavulin 16, Glenkinchie 12, Cragganmore 12, Oban 14 gibi ikonik tek maltların bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde de yer alıyor.

İskoçya viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Talisker 10 (Single Malt Scotch, 45.8% abv)

Burun: Kokladığınız anda içinizi ısıtacak bir is kokusuna sahip. Ada etkisini tuz, yosun ve istiridye notaları ile hissediyoruz. Hafif portakal ve ona eşlik eden yoğun meşe kokuları. 45.8% derecelik alkol burunda hissedilse de rahatsız etmiyor.

Damak: Oldukça dolgun ve yağlı bir dokusu var. Burundaki alkolün etkisi damakta biraz azalıyor, daha dengeli bir seviyeye geliyor. Füme ve isli aromalar öne çıkıyor. Meşe ve karamel. Damaktaki tatlılık için yanık esmer şeker gibi diyebilirim. Ağızda hafif bir metalik tat hissetmek de mümkün. Karabiber ve kimyon notaları damağı çok hafif yakıyor. Ada etkisi yine karşımıza çıkıyor, yosun ve tuz.

Bitiş: Uzun, kekremsi. Yutkunduktan birkaç nefes sonrası bile Talisker 10 damakta uzun uzun kalıyor. Bitişte is, meşe ve hafif metalik tatlar öne çıkıyor.

Talisker 10 için içimdeki cimriyi ortaya çıkaran bir viski diyebilirim… Bitmesine yakın elim şişeye daha az gitmeye başlar ve son kalan kısmını içmem neredeyse birkaç hafta alır. Evime gelen misafirlerle viski içmek en büyük keyiflerimden biri olsa da, Talisker 10’u viski barımda arkalara saklamışlığım da vardır… Her ne kadar favori viskim dönemden döneme değişse de, Talisker 10 her zaman en keyifle içtiğim viskiler arasında yer alıyor.

Ufak Bir Tavsiye: Talisker 10’u füme tatlar ve deniz ürünleri ile çok yakıştırıyorum. Füme peynir, deniz pastırması ve füme uskumru benim şu ana kadar Talisker 10 ile denediğim ve çok uyumlu bulduğum eşlikçiler.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notlarım…

İskoç Viskileri Hakkında Her Şey…

Diğer Talisker tadım notlarım…

Talisker 10
Burun89%
Damak89%
Bitiş88%
89%Overall Score

10 Responses

 1. trjedissOğuzhan

  Talisker 10 y.o. ‘ u az önce tatma fırsatı buldum. Bir Ankara’lı olarak kokusu denize ilk girip çıktıktan sonra o burnunuza gelen yoğun tuz kokusunu andırdı. Aldığım tat yopun ve yağlı bir içki olduğunu hissettirdi fakat sona doğru aldığım o karamelize şeker de ayrı bir zevkti. Talisker gerçekten bekledğim gibiydi bir sonraki keşfimde Lagavulin’i işleyeceğim. Keyifli içimler :))

  Reply
  • Burak Aktan

   Al benden de o kadar.. İçmeden önce 5-10 dakika mantarı kokluyorum, sonra bardağa koyuyorum bir 5-10 dakika da bardakta kokluyorum. Aşağı yukarı 10 dakikada bir yudum alıyorum…Tatmin böyle bir şey 😉

   Reply
 2. Volkan

  Talisker vazgeçilmezler listemde ilk 3 sırada. Benim için özellikle yaz aylarında çok keyifle tükettiğim bir viski.

  Reply
 3. Serkan

  İs tadını var tuz tadını bariz alıyorum ama yorumlarda sizlerin bahsettiğiniz hiç bir tadı alamadım. Neden böyle az tat alıyorum acaba?

  Reply
  • Baris Mercan

   Serkan Bey, viskilerde bulunan bu ince nüansları alabilmek ve adlandırabilmek ancak bol pratik ve ciddi bir eğitimle mümkün. İlk aşamalarda paylaştığım notların tamamını değil ama bazılarını almanız bile fazlasıyla yeterli.

   Reply
   • Serkan

    Teşekkürler Barış Bey. Her platformda sıkı takipçiniz olarak keyif ve merakla okuyorum, izliyorum içeriklerinizi.
    Sayenizde 45 yaşımda yeni bir dünya ile tanıştım.viskinin sadece’haydi içki içelim” bir içecek olmadığını anladım diyebilirim.
    Bu arada yeni gezi ve tadım videolarınızı bekliyoruz.

 4. Volkan Funda

  Yaz geldi ve yine Talisker 10 sezonu benim için açıldı. Bana yazı yaz gibi yaşatan efsane viski…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.