Haig damıtım evinden çıkan Dimple Gold Selection, 30’dan fazla malt ve tahıl viskinin harmanlanması ile üretiliyor. Bu ekspresyon harmanında İskoçya’nın Lowland ve Speyside bölgelerinden Glenkinchie ve Linkwood maltları barındırıyor.

Dimple’ın tartışmasız ilk dikkat çeken özelliği adeta bir parfüm şişesine benzeyen şişe tasarımı… İlk kez 1890 yılında çıkan bu üçgen şişe tasarımı, 1958 yılında tescillenerek trademark’lı bir tasarım haline geliyor.

Dimple, Chivas Regal, Johnnie Walker, Ballantine’s gibi harman viskiler hakkında detaylı bilgi almak için “Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Dimple Gold Selection (Blended Scotch, 40% abv)

BurunOldukça tatlı ve keskin bir burun. Vanilya ve bal yoğunlukta. Mango, üzüm, şeftali gibi meyvemsi notalar ile Dimple Golden Selection’ı şişe tasarımına da uyumlu olarak adeta şekerli bir parfümü andırıyor.

Damak: Gövdeli, yağlı bir doku. Damakta da burunda olduğu gibi oldukça tatlı. Bal ve esmer şeker. Tarçın, baharat ve karabiber kendini hissettiriyor. Alkol damakta biraz yumuşuyor.

Bitiş: Orta uzunlukta tatlı bir bitiş. Esmer şekere çok az is ve meşe notaları eşlik ediyor.

Genel YorumDimple Gold Selection çok sevdiğim şişe tasarımında dolayı her zaman koleksiyonumun önlerinde tuttuğum bir viski. Fiyat/performans olarak da başarılı bulduğum Dimple’ın bu ekspresyonu tatlı ve gövdeli viski severler için güzel bir opsiyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Harman viskiler hakkında her şey!

Diğer Harman viskilerin tadım notlar…

Dimple Gold Selection
Fiyat/performans olarak da başarılı bulduğum Dimple'ın bu ekspresyonu tatlı ve gövdeli viski severler için güzel bir opsiyon.
Burun77%
Damak79%
Bitiş78%
78%Overall Score

13 Responses

 1. Sabri T.

  Dimple yıllardır sıkılmadan içtiğim ve daha bitmeden yenisini aldığım bir günlük içim viskisidir.
  Özellikle yeni başlayanlara tavsiyemdir. ?

  Reply
 2. Sabri T.

  Gerçekten benide ilk çeken şişe tasarımı olmuştu. Sene 2008 di sanırım

  Reply
 3. Aliko Murat

  Özellikle fiyat performans olarak kesinlikle içilebilecek en iyi viskidir.. Aliko

  Reply
 4. Ozan S

  Epey bir zaman önce keyif alarak denemiştim. 12 yıllık bir viski mi? Çok da dikkatli bakmamış olabilirim ancak, şİşe üzerinde bu bilgiye rastlamamıştım diye hatırlıyorum.

  Reply
  • veviski

   Yıl ibaresiz bir viski, yani yaşını tam olarak bilmiyoruz. Benim tahminim çok genç olmadığı yönünde, oldukça keyifli bir viski. ??

   Reply
 5. Sencer

  Geçen hafta aldım.
  İçimi çok sert, sek içerim çok küçük bir parça buz atarım ! Meşe ve İs konusu ağır bir viski, şişesi güzel 🙂 Çok keyif alamadım açıkçası, fiyat 429₺ denedim ama bana göre değil . 12 yıllık aşağısı viskiler biraz keyifsiz oluyor …! Saygılar ..

  Reply
 6. Çetin

  Severek içiyorum.şişeyi çevreleyen metal file hangi metal merak ettim

  Reply
 7. Mehmet aksu

  Bende içmek istiyorum ama kıyamıyorum 90 lı yıllarda alınan ve rafta duran ortalama 50 yıllık isteyene verebilirim

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.