Dalmore, çıkardığı başarılı ekspresyonları ile viski dünyasında oldukça saygı duyulan, genellikle portakal, çikolata ve kahve aromalarına sahip zengin ve yoğun tat profilleri ile bilinen bir markadır.

İskoçya’nın Highland bölgesinden çıkan Dalmore aynı zamanda bütün şişelerinde bulunan ve sembolikleşmiş geyik amblemi ile de tüm viski severlerin akıllarında yer etmiş bir marka.

Dalmore şişelerindeki bu geyik ambleminin 1200’lü yıllara uzanan ilginç bir hikayesi bulunuyor…

1260’larda İskoçya’da Mackenzie klanının lideri, dönemin İskoç kralı 3. Alexander’ı bir geyiğin saldırısından kurtarır. Hem de geyiğe sadece tek bir ok atarak…

Hayatını kurtaran klanı liderine minnettarlığını göstermek isteyen İskoç Kralı, bu kahramanlığı sembolize eden geyik sembolünü ve “Help The King” (Galce’de Cuidich ‘ N Righ) mottosunu Mackenzie klanına armalarında yer verme onurunu atfeder.

Mackenzie’ler tarihi boyunca birçok kez el değiştiren Dalmore damıtım evinin sahipliğini uzun yıllar yapmış ve markanın kültüründe önemli yeri olan bir aile. Bu nedenle Dalmore’un tüm şişelerinde bu kahramanlık öyküsünü sembolize eden geyik sembolü bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.