Geçtiğimiz günlerde House of Brothers‘ta yakın dostlarla harika bir viski tadımı gerçekleştirdik. Chivas Regal markasının tüm ana ekspresyonlarını denediğimiz tadımda normal tadımdan farklı olarak tadımı kör tadım usulüyle yaptık.

Tadım notlarına geçmeden önce kör viski tadımının ne olduğundan ve avantajlarından bahsetmek istiyorum.


Kör tadım nedir?

Kör tadım (Blind Tasting), adından da anlaşılacağı üzere içtiğiniz viskinin ne olduğunun bilmeden tattığınız bir tadım türüdür. 

Kör tadımı uygulamanın birçok farklı yolu var. Aklıma gelen birkaçı:

 • Şişeler saklanarak servis yapılabilir.
 • şişeler dışarıdan ne olduğu anlaşılmayacak şekilde kaplanarak masada yer alabilir.
 • Ya da viskiler tadım ekibi henüz gelmeden kadehlere koyulabilir.

Kör tadımın en büyük avantajı, viskiyi objektif bir şekilde değerlendirmenize olanak sağlamasıdır. Kör tadımlarda viskinin markası, yaşı, fıçısı, rengi veya o viskiyle daha önceki deneyimlerinizden bağımsız olarak viskiyi tadar ve değerlendirirsiniz.

Kör tadımların en sevdiğim yanı ise her zaman sizi şaşırtmasıdır. Bu tadımlarda normalde sevmediğiniz ya da favoriniz olmayan viskileri çok beğendim diyebiliyorsunuz. Beğendiğiniz viskinin hangi viski olduğunu öğrendiğinizde ise ufak bir tebessüm ediyorsunuz… 


Kör tadım hakkında ufak bir girişten sonra tadıma geçelim.

Viskiler henüz biz gelmeden kadehlere koyulmuş ve tadılmayı bekliyorlardı. Tadılan viskilerin hepsi masada bulunsa da hangi kadehte hangi viski olduğunu bilmiyorduk.

Kör tadımdaki line up’ımız şu şekildeydi:

 • Chivas Regal 12
 • Chivas Extra
 • Chivas 18 Gold Signature
 • Chivas Regal 25
 • Chivas Regal Mizunara
 • Chivas Regal Ultis

Tadımda aynı sıra ile tek tek viskileri tatmaya başladık. Her tadımda olduğu gibi viskileri önce koklayarak sonra da az bir miktar içerek tattık.

Ufak bir not: Dilimiz 5 farklı tat alırken (Acı, tatlı, ekşi, tuzlu, umami), burnumuz ile yüzlerce kokuyu ayırt edebiliriz. Bu nedenle koku viski tadımlarının en önemli unsurudur.

Her bir ekspresyondan sonra tadım notlarımızı birbirimiz ile paylaşarak, yorumlarda bulunduk. Tüm ekspresyonlar denendikten sonra herkes favorisini paylaştı. 

Sonrasında ise kör tadımın en keyifli kısmına geldik. Hangi kadehte hangi viski olduğunu öğrenmek…

Her zaman en keyif aldığım Chivas Regal ekspresyonları Extra ve 18 olmuştur. Bu nedenle, kör tadımdaki favori viskimin Chivas Extra olduğunu öğrendiğimde pek şaşırmadım. Extra’nın ayrıştırıcı kuru meyve ve baharat karakteri kör tadım da olsa daha tattığım anda kendini göstermişti…

Grubun geri kalanında, Chivas 12 ve Ultis en çok beğenilen viskiler oldu. Özellikle favori viskilerinin Chivas 12 olduğunun öğrenenlerin biraz şaşırdığını söylemeliyim. 

Tüm Chivas Regal Tadım notlarım için…


Son olarak;

Tadımda içtiğimiz Chivas’ın bu ekspresyonlarını daha önce tatmış olmama rağmen, kör tadımda hepsini yan yana tekrar tatmak gerçekten oldukça farklı ve aydınlatıcı bir deneyim oldu.

Farklı viskileri ve markaları tanımak adına benzer kör tadımları arkadaşlarınızla da yapmanızı tavsiye ederim.

3 Responses

 1. onaremre

  Yeni site tasarımındaki puanlama kısmına bayıldım, çok güzel olmuş. Ayrıca Chivas Extra’yı da merak ettirdin. 🙂

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.