Gusto Viski Kulübü Nisan tadımımızın teması “Egzotik Viskiler” oldu. Dünyanın dört bir köşesinden viskilerin tadıldığı gecede viski denildiği zaman akıllara pek gelmeyen ülkelerden başarılı ve bir o kadar da egzotik viskiler denedik.

Tadım her zaman olduğu gibi Mehmet Yalçın’ın anlatımı eşlik etti ve kendisinden bu egzotik viskiler hakkında çok keyifli bilgiler edindik.

Gusto Viski Kulübüyle yaptığımız diğer tadımlara buradan göz atabilirsiniz!


Hiç şüphesiz, viski denildiği zaman akıllara ilk olarak İskoçya, İrlanda, Amerika, Japonya ve Kanada gibi ülkeler geliyor. Bu ülkeler hem viskiyle olan uzun geçmişleri ve sundukları başarılı örneklerle, kendilerini viski severlere çok uzun zaman önce kabul ettirmiş ülkeler.

Fakat viski konusunda sadece bu ülkelere yoğunlaşırsak, farklı coğrafyalarda ortaya çıkan zenginlikleri kaçırmış oluruz. Hindistan, Tayland, İtalya, Fransa, İsviçre, Belçika, İspanya gibi birçok değişik ülkede de viski üretimi yapılmakta ve bu ülkelerin birçoğu da özellikle son yıllarda çıkardığı viskilerle adlarından sıkça bahsettirmeye başladı!

Bir zamanlar Türklerin de bir viskisi olduğunu biliyor muydunuz?

Ankara Viskisinin hikayesi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Bu saymış olduğum ülkelere ek olarak, ilk duyduğum zaman benim de çok şaşırdığım ve “Orada da viski üretimi var mıymış?” tepkisi paylaştığım ülkeler de bulunuyor. Örneğin; Hindistan, Korsika, Avusturalya, İsrail veya Çek Cumhuriyeti…

Gusto Viski Kulübünün bu tadımında, bahsetmiş olduğum bu değişik ve “Egzotik” ülkelerden başarılı örnekleri tatma fırsatı yakaladım. Tatmanın yanında her bir ülkeden ve viski kültürleri üzerine tartışmak ise oldukça bilgilendirici oldu.

Tadımda sırasıyla aşağıdaki viskiler tadıldı:

  • X Viski (Her tadım öncesi olduğu gibi kimliğini bilmediğimiz, kutusu iyice saklanmış ve tahmin edilmeyi bekleyen bir X viski)
  • P&M Vintage (Korsika Malt Harmanı, 40% abv)
  • Nikka Coffey Grain (Japon Tahıl Viskisi, %45 abv)
  • Nikka Revival Limited Edition (Japon Harmanı, %42 abv)
  • Starward Wine Cask Single Malt (Avustralya Single Maltı, %41 abv)
  • Amrut Fusion (Hint Single Maltı, %50 abv)
  • Hammer Head 23 (Çek Single Maltı, %40.7 abv)


Her bir ekspresyon hakkında detaylar ve kısaca tadım notlarım şu şekilde:

X Viski: Bu tadımdaki X viskimiz Nikka From The Barrel oldu. 51,4 alkol derecesine sahip bir Japon harmanı.

Burunda meyvemsi ve floral notalar belirgin. Kuru meyve, portakal, muz, bal ve armut gibi taze tatlı aromalara hafif baharat ve meşe eşlik ediyor. Tatlı ve keskin. Damakta vanilya, karamel ve kuru meyvelere ek tarçın ve meşe. Alkol oranı kendini belli ediyor. Güçlü ve gövdeli. Buna rağmen oldukça kaygan ve yumuşak içimli. Bitiş uzun, acı-tatlı ve kuru.

P&M Vintage: Korsika adasında bulunan Mavela damıtımevinin Misket üzümü şarabı fıçılarında 14 yıla olgunlaştırdığı maltlardan oluşan bir Blended Malt (Malt harmanı).

Şekerli aromaların belirgin olduğu parfümsü bir burun. Kör bir tadımda likör diyebilirdim! Damakta şekerli tatlara biraz alkolün verdiği acı tatlar ekleniyor. Biraz havalanmayla üzüm, kayısı ve hafif baharatlı aromalar açığa çıkıyor. Bitişte kısa, kayısı ve hafif acı.

Nikka Coffey Grain: Coffey imbiklerde süreki damıtım metoduyla damıtılmış bir Japon tahıl (Grain) viskisi.

Burunda oldukça zarif ve tatlı. Karamel, vanilya ve şekere, limon ve hindistan cevizi. Havalandıkça meşe ve vanilya notaları belirginleşiyor. Damakta fazlasıyla yumuşak ve kremamsı. Karamel, vanilya ve meşe notalarına tahıl ve sütlü çikolata eşlik ediyor. Bitiş ise uzun, kurutucu ve hafif tatlı.

Nikka Revival Limited Edition: 1962 yılında Masataka Taketsuru’nun eşi Rita’nın anısına çıkarılan viskinin 2015 replikası. 43 derece alkollü bir Japon harmanı.

Burunda vanilya, bal, meşe ve tatlı baharatlar. Dengeli ve zarif. Damakta portakal, bal, ve citrus aromalarına tatlı-baharat ve belirgin meşe karakteri eşlik ediyor. Bitiş orta uzunlukta, portakal, meşe ve baharat.

Starward Wine Cask Single Malt: Avustralya kırmızı şarap fıçılarında olgunlaştırılmış bir Single Malt.

Çilek, ahududu, üzüm, incir gibi belirgin tatlı kokulara hafif meşe ve malt eşlik ediyor. Damakta yine oldukça tatlı. Kırmızı meyveler, meşe, tarçın ve hafif biberli aromalar. Bitiş kısa ile orta arası, kuru ve tatlı-baharatlı.

Amrut Fusion: İskoç ve Hint arpalarından damıtılmış bir Hint single malt’ı.

Üzüm, karamel, vanilya ve çikolata gibi tatlı kokulara meşe (hatta ıslak odun diyebilirim) ve çok hafif is eşlik ediyor. Damakta bol şeri, narenciye, tarçın ve biber. Sıcak ve güçlü bir karakterde. Bitiş oldukça uzun, şekerli, biberli ve kuru.

Hammer Head 23: 1989 yılında Çekoslavakya’nın Pradlo damıtımevinde Çek arpalarından bakır imbiklerde damıtılarak üretilmiş bir single malt.

İlk koklamayla beraber sanki matarada beklemiş bir viskiyi hatırlattı, metalik kokular… Kadehin biraz havalanmasıyla otsu ve tatlı aromalar açığa çıkıyor. Vanilya, üzüm, malt ve çok az tarçın. Damakta oldukça genç bir viski hissiyati veriyor. Az da olsa kayısı ve üzüm gibi meyvemsi aromalara malt, meşe ve baharat. Fazlasıyla kolay içimli, su katılmış gibi… Bitiş kısa, baharatlı ve kuru.


Tadımın Özeti

Gusto Viski Kulübüyle yaptığımız bu Egzotik Viskiler tadımını muhtemelen unutamayacağım tadımlardan biri olacak. Dünyanın dört bir köşesinden bu kadar farklı viskiler tattığım bir tadıma daha önce katılmamıştım. 

Dürüst olmam gerekirse, bu tadımda denediğim viskiler arasında beni çok etkileyen bir ekspresyon olmadı. P&M Vintage, Hammer Head 23 ve Starward gibi ilginç markaları tatmak ilginç bir deneyimdi. Özellikle Starward Wine Cask gerçekten karakteristik bir viski… Fakat genel olarak 3 viskinin de beklentileri aşamadığını belirtmeliyim… (Gruptaki diğer arkadaşlar da benzer görüştelerdi)

Bu tadımda en çok başarılı bulduğum ekspresyonlar müthiş dengesiyle Nikka Revival Limited Edition, aromatik ve güçlü karakteriyle Amrut Fusion ve zaten daha önce de tatmış olduğum ve favori Japonlarımdan biri olan Nikka Coffey Grain oldu.

Tadımın başında X viski olarak tattığımız Nikka From The Barrel‘dan ise ayrıca bahsetmem lazım. Nikka’nın bu ekspresyonu, zengin aroması, dengeli yapısı ve damağı zorlayan güçlü karakteriyle içtiğim en iyi harman viskiler arasına adını yazdırdı!


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer tadım ve etkinlikler için…

Gusto Viski Kulübü tadımları için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.