Heaven Hill damıtımevinde üretilen Rittenhouse Rye, %50 alkol derecesiyle Bottled-In-Bond olarak şişelenen bir çavdar Amerikan viskisi. Rittenhouse Rye, %51 çavdar, %37 mısır ve %12 maltlanmış arpadan oluşan bir mashbill’e sahip.

Yeri gelmişken, Rittenhouse Rye şişesinin üzerinde yer alan Bottled-In-Bond ibaresinin ne anlama geldiğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Bottled-In-Bond Nedir?

Bottled-In-Bond 1897’de Amerika’da uygulamaya alınan bir viski yasası. Bu yasaya göre devletin belirlediği belli standartlarda üretilen viskilere “Bottled-In-Bond” ibaresi konulması kararlaştırılmış.

Böylece o dönem piyasada çok sayıda bulunan ve standartlara uymayan “merdiven altı” markanın önüne geçilmek istenmiş. “Bottled-In-Bond” bu dönemde tüketiciye güven veren bir ibareymiş.

Peki bu ibare günümüzde hala neden kullanılıyor diye soracak olursanız benim yorumum, farklı sektörlerden birçok markanın yaptığı gibi viski markalarının da nostaljiye önem vermeleri ve bunu bir pazarlama stratejisi olarak kullanmaları…

Rittenhouse Rye (Amerika, Çavdar Viski, 50% abv)

Burun: Vanilya, karamel, muz ve narenciye notalarına ek olarak birçok Bourbon’da alışık olduğumuz cila ve aseton kokuları. Meşe ve çok hafif tarçın. Burnu yormayan zarif ve ferah bir karakterde.

Damak: Bol baharatlı karakter hemen kendini hissettiriyor. Burundaki zarif ve yumuşak kokulardan sonra biraz şaşırttı diyebilirim (fakat iyi anlamda). Baharatlı aromalara, bol karamel, meşe ve karabiber eşlik ediyor. Oldukça dolgun bir yapıda.

Bitiş: Orta ile uzun arası bir uzunlukta. Odunsu aromaların baskın olduğu hafif karabiberli ve kurutucu bir bitiş.

Genel Yorum: Rittenhouse Rye için oldukça başarılı bir çavdar viskisi örneği diyebilirim. Özellikle damakta bir Rye viskiden beklediğimiz baharatlı karakteri fazlasıyla sunuyor. Zengin meyvemsi aromaları, dolgun yapısı ve uzuna yakın bitişiyle oldukça tatmin edici.

Sazerac Rye’ı Gusto Viski Kulübü ile beraber yaptığımız “Kuzey’in Gizli Hazinesi, Çavdar Viskileri” tadımında deneme fırsatım olmuştu. Tadımda Rittenhouse’a ek olarak, Hudson Manhattan Rye, Roknar Rye ve Sazerac Rye gibi başarılı çavdar örnekleri tatmıştık.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Amerikan viskileri tadım notlarım…

Çavdar (Rye) viski tadım notlarım…

280219

Rittenhouse Rye
Oldukça başarılı bir çavdar örneği! Özellikle damakta bir Rye viskiden beklediğimiz baharatlı karakteri fazlasıyla sunuyor. Zengin meyvemsi aromaları, dolgun yapısı ve uzuna yakın bitişiyle oldukça tatmin edici.
Burun87%
Damak89%
Bitiş89%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (0 Votes)
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published.