“Month of Malt” ülkemizde giderek artmakta olan viski kültürünü yaymayı ve özel sunumlar ile viski severlere eşsiz deneyimler yaşatmayı amaçlayan bir proje.

İlk olarak 2016 yılında hayata geçen bu proje kapsamında, Kasım ve Aralık ayları boyunca İstanbul’un seçkin mekanlarında çok özel bir viski menüsü yaratılıyor. 

Twins Cocktail tarafından hazırlanan bu özel menüde, her bir viski kendisine özel eşlikçiler ile beraber ikram edilip, viski keyfini adeta bir ritüele çeviren harika sunumlarla servis ediliyor.

Month of Malt menüsüne Galvin, People, Spago, Escale, Ruby, Mitte ve North Shield Göztepe mekanlarında ulaşabilirsiniz.

İlk kez geçtiğimiz sene deneme fırsatı yakaladığım Month of Malt‘ın, bu seneki menüsüne göz atmak için Kanyon Escale’de bir tadıma katıldım.

Geçen seneyle benzer olarak bu senenin Month of Malt menüsünde de Glenlivet ve Aberlour malt viskileri ön plana çıkarılmış.

Menüde dikkat çeken diğer viskiler ise, İskoçya’nın en kuzeyinde yer alan damıtımevlerinden biri olan Scapa ve Month of Malt’ın tek harman viskisi olma özelliğini taşıyan Chivas Regal‘di.

Tadıma geçen sene denemediğim ve bu nedenle merak ettiğim Glenlivet 18 ile başladım. Glenlivet 18’in yanında, kavrulmuş arpa maltlı, hafif isli muzlu çikolata tercih edilmiş. Glenlivet’in zengin meyvemsi tatları ve damaktaki dolgun karakteri bu çikolata ile harika bir uyum yakalamış.

Tabii bu sunumda hem viskiden hem de çikolatadan daha çok dikkatimi çeken detay pipo şeklindeki viski kadehi oldu. Month of Malt’a özel hazırlanan bu kadeh, içime ayrı bir keyif katıyor…

Tadımdaki bir sonraki tercihim en keyif aldığım Aberlour ekspresyonlarından biri olan Aberlour 16 oldu. Ahşap bir fıçı içerisinde dumanlar eşliğinde sunulan ekspresyon, burunda kuru üzüm, fındık ve hafif baharat, damakta ise tatlı, meşe ve baharatlı aromaları başarılı bir dengeyle sunuyor.

Sadece özel fıçı sunumu için bile denemeye değer…

Aberlour 16 sonrası, damıtımevinin biraz daha vahşi bir ekspresyonu olan Aberlour A’bunadh Batch No.60’a geçtim. Cask Strength olma özelliğini taşıyan yani fıçıdan çıktıktan sonra su ilave edilmeden “fıçı sertliğinde” şişelenen bu ekspresyon, 60.3 gibi yüksek bir alkol seviyesine sahip.

Aberlour A’bunadh, Boşnak kuru eti ve kömürden filtre edilerek saflaştırılmış su ile servis ediliyor. Buradaki su detayı oldukça önemli. Çünkü fıçı sertliğindeki viskilerde alkol derecesi çok yüksek olduğu için viskiye biraz su eklediğimizde, alkolün yakıcılığı arkasına saklanmış aromalar açığa çıkıyor.

A’bunadh’ın servis edildiği kadehte de su ilavesine vurgu yapılmış. Kadehe dikkatli baktığımızda, viskinin alkol oranını %40’a düşürmek için koyulması gereken su miktarı bir işaretle belirtilmiş.

Tadımdaki son tercihim, Month of Malt menüsüne bu sene giren ve menüdeki tek malt harmanı (Blended Malt) Chivas Ultis oldu.

İskoçya’nın Speyside bölgesinden Tormore, Longmorn, Strathisla, Allt A’Bhainne ve Braeval damıtımevlerinde damıtılan malt viskilerin harmanından oluşan Chivas Ultis, kırık buz üstüne yerleştirilmiş bir şekilde hafif serin olarak, çok şık bir bardakla servis ediliyor.

Chivas Ultis, burunda yoğun vanilya, bal ve meşe, damakta da meyvemsi, tarçın ve karamel aromalar sunan zengin bir ekspresyon.

Tadım boyunca menüde yer alan markaların hikayeleri üzerine sohbet etmek, beraberlerinde gelen eşlikçiler ile uyumlarını tartışmak ve özel sunum şekillerini inceleyerek, üzerine konuşmak tadımı çok daha keyifli bir hale getirdi.

Geçen sene katılmış olduğum Month of Malt tadımına buradan göz atabilirsiniz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.